03.11.2017 23:04


Cena tepla se v Brně zvyšovat nebude

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V rozpočtech brněnských domácností se výdaje za teplo zvyšovat nebudou. Cena tepla zůstane pro rok 2018 stejná. Může za to mimo jiné výměna stávajících parovodů za horkovody a výhodný nákup zemního plynu. Průměrná domácnost tak zaplatí za teplo mezi 16 a 18 tisíci korun ročně.

Ceny tepla za rok 2017

Brno – Cena tepla v Brně pro rok 2018 zůstává stejná jako v předchozím roce. V pátek to potvrdili zástupci akciové společnosti Teplárny Brno. Za gigajoule (GJ) tepla tak lidé zaplatí 634 korun. Brněnské teplárny nezvýšily ceny tepla od roku 2012, v lednu 2017 ji naopak o pět procent snížily.

Podle Petra Hladíka, předsedy představenstva Tepláren Brno, se výdaje za teplo v rodinném rozpočtu stále snižují. I tak průměrná čtyřčlenná rodina ve dvoupokojovém bytě v panelovém domě zaplatí při spotřebě 25-30 GJ ročně přibližně mezi 16 a 18 tisíci korun. Průměr je však tvořený z více než 95 tisíc domácností. Zároveň záleží i na dalších faktorech, jako je například venkovní teplota nebo zateplení domu. Spotřebu tepla ovlivňuje i umístění domu, nebo to, jestli má rodina v bytě plastová okna.

„I přes rostoucí ceny zemního plynu a stále vyšší náklady na personál se dlouhodobě snažíme cenu tepla udržovat na stejné úrovni,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Zachovaná cena tepla pro následující rok je výsledkem několika faktorů. Mezi ně patří například výměna parovodů za horkovody, provozní úspory, a také výběr od koho teplárny nakoupí zemní plyn, zejména kvůli rozdílné ceně.

Přechod z parovodů na horkovody, který začal v roce 2010, snižuje ztráty při distribuci tepla, což také snižuje spotřebu paliva. Tyto úspory se pak dále projevují v nákladech teplárny. Celkem bylo do zahájení letošní etapy přepojeno 416 z 671 odběrných míst, kde klesl odběr tapla v průměru o 11 %. Úspory v důsledku výměn pocítí i domácnosti, které ušetří necelé dva tisíce korun ročně. Předpokládaný konec výměny je stanovený na rok 2022.

Teplárny Brno dodávají teplo téměř celému Brnu. „Teplo odebíráme od brněnských tepláren. Určitě uvítáme, když se ceny tepla nebudou zvyšovat. Pokud by se ale ceny snížily, byli bychom raději," řekl student Jan Rumlena, který sdílí byt v Brně se svými spolužáky.

V dalších městech Jihomoravského kraje zůstane cena tepla také stejná jako v roce 2017. Například ve Vyškově tak lidé zaplatí 520 korun za jeden GJ. „Obvykle cenu zveřejňujeme měsíc před začátkem nového zúčtovacího období, protože je zde riziko, že se cena ještě může změnit,“ připustil možné úpravy cen ředitel společnosti Vyteza Michal Koutník.

Naopak společnost Teplo Břeclav slibuje pokles cen tepla. „Naše ceny budou klesat. Je to způsobené tím, že máme s našimi dodavateli nasmlouvané ceny zemního plynu. Zároveň je to důsledek investic, které plánujeme,“ sdělil jednatel společnosti Milan Pospíšil.

Horká voda také znamená ekologický přinos. Při nahrazení jednoto kilometru parovodu za horkovod klesnou emise oxidu uhličitého z plynové teplárny o přibližně 336 tun za rok. To znamená, že po dokončení celé přestavby v roce 2022 to bude, jako by z Brna zmizelo 10 000 automobilů.

Srovnání cen

graf: Průměrné náklady domácnosti o čtyřech členech při uvažované spotřebě 25-30GJ

Klíčová slova: Teplárny, Brno, teplo, cena

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.