19.04.2020 19:06


Celý týden vysíláme, i když ve studiu nikdo nesedí, říká manažerka Radia R

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Radio R stále vysílá, i když je budova Fakulty sociálních studií uzavřena. Celý tým se dokázal přizpůsobit rychlým změnám a pozměnil své fungování. Manažerka rádia Hana Poledníková je nadšená z přístupu všech v rádiu. „Jsem ráda, že táhneme za jeden provaz a umíme se rychle přizpůsobit," pochvaluje si Poledníková. 

Hana Poledníková v Radiu R během karantény (Foto: Hana Poledníková)

BRNO – Kvůli nouzovému stavu musel tým Radia R přehodnotit své plány. Manažerka rádia Hana Poledníková rozhodla o tom, že rádio bude vysílat dál a těžit z repríz už natočených pořadů. V rozhovoru pro Stisk zmínila, co rádio čeká v dalších měsících a jaké pořady má z jejich programu nejraději. 

Je teď někdo ve studiu Radia R na fakultě? 

Co se týče členů Radia R, tak tam nikdo není. Fakulta je zavřená, tedy i studio. S technickými problémy nám pomáhá technik katedry, který je zaměstnancem univerzity, takže má do studia přístup. I já jsem naštěstí zaměstnanec, takže se v rádiu výjimečně otočím, když je něco urgentního a nejde to vyřešit na dálku. Což bylo za celý měsíc a půl jen dvakrát. 

Co po dobu karantény vysíláte? 

Klasicky hudbu. Máme vlastní hudební dramaturgyni, takže proud hudby jede dál. K tomu jsme se rozhodli rozjet reprízy našich pořadů. Zdá se to jako jednoduchý krok, ale zkoordinovat to všechno byl ve skutečnosti zdlouhavější proces. Naštěstí s programovým dramaturgem a vedoucí off air (skupina starající se o marketing, akce, grafiku a techniku, pozn. red.) komunikujeme bez problémů online, takže se to poskládalo a teď systematicky celý týden vysíláme, ačkoliv ve studiu nikdo nesedí. Zapojili se tak vedoucí redakcí, kteří vybírali jednotlivé díly, i členové off airu v propagaci na sítích. Moderátoři si můžou reprízy sdílet a zvětšit tak poslechovost. Dává nám to možnost pořád aktivně pracovat.

Vznikají nějaké nové díly? Pokud ano, kde? 

Nové díly tvoří pořady, které jsme už před karanténou byli zvyklí tvořit z domova. Takhle stále vychází třeba KYDY, mimochodem vysoko umístěný pořad na česko-slovenské podcastové scéně, nebo Imperial Pod Show. Zatím jdou rovnou na streamovací platformy jako Spotify a ne do vysílání. Naštěstí máme výbornou podporu na fakultě, takže kdyby někdo chtěl tvořit nové díly a neměl doma odpovídající techniku, může si ji vypůjčit skrze katedru. Poptávka ale není. Spousta studentů podle mě teď zkrátka není v Brně. 

Takže si moderátoři zatím nevytvořili improvizovaná studia doma?

Koketovali jsme chvíli s myšlenkou udělat někde improvizované studio s dvěma mikrofony, kde by si lidé chodili nahrávat pořady, ale hned to padlo. Chceme dodržovat nařízení a ne lidi schválně tahat k někomu domů a shlukovat se. Jak jsem říkala, mikrofony není problém zapůjčit, ale nestává se to. Lidi řeší školu, práci, rodinu a podobně. 

Přineslo uzavření škol a omezení vysílání něco vyloženě pozitivního nebo naopak negativního? 

Situace nás odstřihla od studia a akcích plánovaných na jaro. Radio R je z velké části komunitní záležitost. Jsme skvělá komunita lidí, co se ráda potkává a tvoří společně, takže v tomhle dost trpíme. Ale nic s tím nenaděláme. Jen doufáme, že se vše brzy vrátí do normálu. Já jsem zrovna člověk, co hledá pozitiva úplně na všem, takže i tady si nějaké najdu. Jsem fakt ráda, že táhneme za jeden provaz a umíme se rychle přizpůsobit. Je teď taky čas vyřešit různé záležitosti, na které během semestru prostě není prostor. Máme s vedením čas se kouknout trochu více do budoucnosti a lépe plánovat.

Chystáte něco nového na léto nebo další semestr?

Rozhodně se těšíme na podzimní konkurzy, kde přijímáme nové členy. Pro mě je vítání nováčků jedním z nejlepších momentů každého roku. Vzhledem ke stanovám Radia R budeme měnit programového dramaturga, protože každý člen vedení může působit na své pozici pouze dva roky, takže jsem zvědavá, jak nám to společně půjde. A na podzim budeme přesunovat i audio konferenci Periferní slyšení, kterou jsme plánovali na červen. Ta doufám zaujme i lidi mimo Radio R.  

Tušíte, čemu se členové týmu věnují? Stali se dobrovolníky, odjeli domů nebo se učí? 

Asi všechno zmíněné. Každý dělá to, na co stačí. Zrovna v pondělí budeme mít videohovor. Těším se, že se dozvím, co lidi teď dělají. Spousta našich členů zároveň studuje tady na Fakultě sociálních studií, která se podílí na fungování denního stacionáře pro lidi bez domova. Věřím, že i tam se najde někdo z rádia. Na začátku nouzového stavu jsme si v naší skupině na Facebooku sdíleli tipy, kde přispět, kam vozit materiál na roušky, co dělat v karanténě a podobně. I teď nám ale vznikají nové spolupráce. Max Záruba, náš programový dramaturg, se už přes rok aktivně podílí na projektu Music Session se Studex TV a MUNI TV, kteří fungují i nyní. Zařídil nám také spolupráci s Káznice LIVE. Jsme v kontaktu s dalšími studentskými spolky, takže třeba podpoříme Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Nebo Klub investorů z Ekonomicko-správní fakulty nás oslovil s tvorbou jejich podcastu. Holky z našeho off air založily Humans of Radio R a sdílejí medailonky o členech rádia na sítích. Je toho hodně.

Co byste z vašeho programu doporučila posluchačům?

Tak to je hodně těžká otázka. On totiž není asi pořad, co bych nedoporučila. Jen některé poslouchám více, protože mě to téma prostě zajímá. Jsem duší geek (nadšenec do technologií pozn. red.), takže jsem hrozně ráda za pořad Imperial Pod Show o hrách, seriálech a filmech. Velmi zajímavé rozhovory má Audimax. Nebo Interview Y, třeba s Martinem Řezníčkem. Případně v angličtině doporučuju Eurobabble. Pro hudební fanoušky je za mě skvělý Proud. Jo a málo lidí ví, že u nás taky vznikl podcast Vyhonit ďábla. A holky jedou pořád skvěle, i když už ne pod naší hlavičkou. U nás je fakt od každého žánru něco. Obecně doporučuju sledovat náš Instagram, facebookovou stránku nebo webové stránky.

Můžou vás posluchači nějak podpořit? 

Žádnou sbírku neděláme, peníze jsou potřebné jinde. Ale budeme rádi, když si lidi něco od nás poslechnou, dají šanci něčemu novému, neokoukanému. Každý poslech a sdílení potěší. A kdyby nás někdo chtěl podpořit svým volným časem a nápady, uvidíme se na podzim na konkurzech.

Klíčová slova: Radio R, karanténa, rádio, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.