15.05.2018 12:13


Čas letních dovolených se blíží. Češi nejčastěji míří do Chorvatska a za krásami tuzemska

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Na červenec a srpen si mnoho lidí plánuje svou letní dovolenou. V současné době si zájemci mohou vybrat z velkého množství destinací a také mnoho způsobů dopravy. Mezi Čechy vládne obliba letecké a automobilové dopravy, nejčastěji lidé míří do Chorvatska nebo na Slovensko. Velká část Čechů ale zůstává i v tuzemsku, kde je nejnavštěvovanějším místem Středočeský kraj. 

Brno - Prázdninové měsíce se pomalu blíží a jsou ideální příležitostí pro letní dovolenou. Studenti a žáci se po školním roce těší na volnější režim a pracující si domlouvají volno v práci dlouho dopředu. Nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem, jak se dopravit především do vzdálenějších krajin, je letecká doprava. Už dávno neplatí, že letenky musí být drahé a nedostupné. Levné letenky mohou zájemci sehnat u nízkonákladových společností Ryanair, Wizzair nebo EasyJet. Fascinace levnými letenkami stoupá, letadla letecké společnosti Ryanair přepravila v roce 2011 šestasedmdesát milionů cestujících, minulý rok to bylo už necelých sto dvacet milionů. Nedostupné nejsou ani letenky od prestižních společností jako Emirates nebo Qatar Airways. Důležité je hledat letenky mimo hlavní sezónu ve vysněné destinaci a počítat i s různě dlouhými přestupy.

Mnohdy Češi raději volí cestu autem. O víkendech v červenci a srpnu jsou hlavní dopravní trasy velmi vytížené a řidiči se musí obrnit trpělivostí. „Do Chorvatska jezdíme už roky na ostrov Krk a snažíme se vždy v penzionu domluvit termín, který bude začínat i končit všedním dnem, cesta bývá mnohdy lépe průjezdná. Také se nám osvědčilo jezdit brzy ráno nebo přes noc,“ řekla pětatřicetiletá Daniela Kozubíková, která se do Chorvatska chystá i s dvěma malými dětmi. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2016 bylo Chorvatsko nejvyhledávanější zemí, na odpočinek. Do této balkánské země tak vyjelo 828 tisíc Čechů. Na druhém místě skončilo Slovensko, třetí místo obsadila Itálie. Tyto země se na předních místech umisťují už od roku 2011.

Někteří zájemci využívají pomoci cestovních kanceláří, které zájemcům zprostředkují a zorganizují zájezd nebo dodatkové služby. Asistence cestovní kanceláře je vhodná pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kteří neovládají angličtinu nebo jazyk dané země. Zaměstnanci cestovní kanceláře za zájemce zjišťují možnosti ubytování s ohledem na požadavky klienta. Například pro rodiny s dětmi mohou najít ideální hotel s vyžitím pro děti a písečnou pláží. Cestovní kanceláře jsou oblíbené právě pro úsporu klientova času. V Česku mají zájemci možnost výběru hned z několika kanceláří, které nabízí zájezdy například do Španělska, Řecka nebo na Kypr. Pro cestovatele, kteří jsou flexibilní, nabízí cestovní kanceláře last minute zájezdy, kdy musí člověk odjet během pár dní, ale cena je mnohem přívětivější.

Statistiky ukazují, že Čechy nelákají jen cizí kraje, ale také tuzemské památky. „Při delších cestách, kdy šlo zejména o dovolené, mířili občané České republiky nejčastěji do Středočeského a Jihočeského kraje,“ uvedla Irena Kovárnová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích. Do Jižních Čech vyjelo za dovolenou v roce 2016 milion tři sta tisíc lidí.

Krásy České republiky lákají i zahraniční hosty. Od počátku roku 2017 do září minulého roku se v českých ubytovacích zařízeních ubytovalo necelých šestnáct milionů turistů. „Česká republika se stává oblíbenou turistickou destinací pro asijské země. Výrazně roste počet turistů z Číny a Jižní Koreje. Více turistů k nám míří i z Japonska a Tchaj-wanu. Na rozdíl od situace v letech 2015 a 2016 se začal meziročně zvyšovat také počet turistů z Ruska,“ potvrdila předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Z pozitivního vývoje cestovního ruchu profituje i česká ekonomika. V cestovním ruchu pracovalo v roce 2016 přes dvě stě tisíc lidí. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 procenta, tudíž v turismu pracoval každý třiadvacátý Čech.

Klíčová slova: dovolená, léto, zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.