04.03.2017 11:30


Čas k vyplnění přihlášky na vysokou školu se krátí. Leckde už je po termínu

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Koncem února řada vysokých škol uzavřela přijímání přihlášek ke studiu na svých fakultách. Letošní maturanti si mohli vybírat mezi více než šedesátkou veřejných, státních i soukromých škol. Dosud nerozhodnutým zájemcům o studium na univerzitě se možnost výběru omezuje každým dnem.

Přihlášku je třeba vyplnit nejpozději do konce března. Foto: Dominika Vrbecká

Bílovec – Nejednu přihlášku na vysokou školu si letos podala i studentka posledního ročníku bíloveckého gymnázia Karolína Vojkůvková. Po maturitě by ráda studovala medicínu, proto se uchází o studium hned na třech různých lékařských fakultách. „Poslala jsem přihlášku na univerzitu do Prahy, Brna a Olomouce,“ říká.

Podle informací, které zveřejnil projekt Česko v datech, má zájem o studium zdravotnických oborů stále více uchazečů. V loňském roce studovalo zdravotnické a farmaceutické obory přes třicet tisíc lidí. V roce 2016/17 podalo přes sto tisíc uchazečů o studium na některé z českých vysokých škol více než dvě stě tisíc přihlášek. Průměrně vychází přibližně 2,2 podané přihlášky na člověka.

Vícero přihlášek si podávají i někteří kamarádi Karolíny. Část z nich se pro případ, že by neprošli přijímačkami, hlásí i na obory s mírnějšími požadavky na uchazeče. Chtějí tak zvýšit své šance na přijetí, ačkoliv o dané studium ve skutečnosti nemají zájem. Neztratí však status studenta a příští rok mohou zkusit štěstí znovu. Karolína si prozatím zadní vrátka nechystá. „Možná by bylo výhodnější mít plán B, ale zatím jsem si nevybrala alternativu,“ dodává studentka.

Čas na rozmyšlenou má asi ještě měsíc. Během března totiž převážná část vysokých škol podávání přihlášek na své obory uzavře. Potom Karolínu čekají přijímací zkoušky. Pokud si do té doby zvolí záložní plán, je možné, že bude muset pro přijetí absolvovat národní srovnávací zkoušky společnosti Scio. „Největší zájem je o testy osobních studijních předpokladů, protože je vyžaduje nejvíce fakult. Loni se testu v březnovém i dubnovém termínu zúčastnilo přes sedm tisíc lidí,“ uvedl pracovník Scia Matyáš Bautz.

Nyní se ale gymnazistka Karolína podle svých slov na přijímací zkoušky příliš nepřipravuje. Soustředí se zejména na maturitu, kterou bude skládat v květnu. „Ve státní části jsem si zvolila matematiku. Mám v plánu požádat ředitele o odpuštění profilové zkoušky z angličtiny, protože mám certifikát FCE (mezinárodní zkouška jazykové úrovně angličtiny, pozn. red.). Budu mít více času na opakování biologie a chemie, které mě čekají nejen u maturity, ale i u přijímaček na medicínu,“ shrnuje.

Přehled zbývajících oborů s otevřeným přihlašováním a termíny přihlášek si lze prohlédnout zde.

Klíčová slova: VŠ, přihláška, termín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.