10.05.2013 17:56


Čajovny odpovídají na útok ministerstva peticí

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návrh protikuřáckého zákona, který by se dotkl nejen kuřáků cigaret, ale také vodních dýmek, byl předložen vládě. Ta má ještě jedenáct dní na rozhodnutí o jeho dalším osudu. U veřejnosti se však již od samého začátku tvorby zákona zvedá vlna nevole.

Brno – Vodní dýmky a jejich příprava jsou určitou formou rituálu a není mnoho těch, kteří vlastní vhodné vybavení pro tento koníček. Pro ostatní jsou určené dýmkárny v čajovnách, kde je vodní dýmka nachystána odborným personálem a požitek z ovocně vonícího kouře si může dovolit i laik. Plošný zákaz kouření v pohostinských zařízeních by ovšem takové posezení u orientální bublající dýmky vyloučil. „V případě schválení zákona se dostanou do potíží i společnosti dovážející vodní dýmky a tabáky, čímž stát přijde o další pracovní místa i peníze z výběru spotřební daně a DPH,“ zní jeden z argumentů petice proti zákazu vodních dýmek. Petice se snaží o zachování vodních dýmek, nepopírá však jejich škodlivost. „I když jsou spalovací podmínky jiné, samozřejmě, že dýmky škodlivé jsou. Kuřák ale škodlivý dým vdechuje dobrovolně a na rozdíl od cigaret jim neobtěžuje své okolí,“ říká Jindřich Cinka z petičního výboru. Kouření vodní dýmky je rituální ale škodlivou záležitostí, Zdroj: http://commons.wikimedia.org/

Cílem petice není zrušení zákona, jen udělení výjimky pro čajovny. Podle iniciátorů je v České republice dostatečný počet kuřáků dýmek a stejně tak i čajoven na to, aby tato specifická kultura byla zachována. „Cílem této petice je nashromáždit co nejvíce podpisů a dát tím váhu případným pokusům ovlivnit legislativní proces v náš prospěch,“ vysvětluje Cinka. Připravovaný zákon se však setkává s odporem i ve vládě. Podle ankety mezi poslanci, kterou vytvořil server Aktuálně.cz, je nejvíce odpůrců mezi členy rozpočtového a hospodářského výboru. „Úplný zákaz kouření je za hranicí pravidel demokratické společnosti,“ vyjádřil se poslanec Igor Svoják. Zákon mimo jiné omezuje také prodej cigaret a alkoholu v automatech a ukládá restauratérům povinnost nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levněji než alkoholický. Dále také zvyšuje pokuty pro nalévání nezletilým až na milion korun.

Petiční výbor kontaktoval většinu čajoven po celé republice. Mnohé z nich se staly petičními místy a tak mohou zájemci dát svůj podpis na sedmdesáti místech, z toho devětkrát přímo v Brně. Možnost podepsat se nabízí také na internetu, tu však podle českých právních zákonů není možné uznat. Může však pomoct alespoň při propagaci papírové petice. „O Chajovnu se nebojím, máme silnou základnu nekuřáků. Menší čajovny by však skončit mohly,“ myslí si o zákonu čajovník Bohumil Klvaň. Sbírání podpisů má smysl do konce května, dokud je možné návrh zákona připomínkovat.

Více o petičních místech se můžete dovědět na stránkách iniciativy.

O připravovaném zákonu vyšel ve Stisku článek 29. 3. 2013.

Klíčová slova: zákaz kouření, čajovny, petice, vodní dýmka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.