21.10.2015 20:55


Byty nabízí více svobody a soukromí, shodují se studenti v anketě

Autor: Jan Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každý student, který zamíří do Brna na vysokou školu, si musí zvolit, kde bude bydlet. Pronájem bytu a koleje nabízí zcela odlišný způsob života. Obojí má své klady a zápory. Obyvatelé pronájmů oceňují nezávislost, studenti z kolejí výhodnou cenu a společenský život. Dotázaní z ankety upřednostňují převážně byty kvůli většímu soukromí a volnosti. 

Brno – Studenti prostřednictvím volby bydlení vyjadřují své hodnoty a priority. V anketě odpovídali na otázku: Preferujete privát nebo koleje? Posledních několik let se studující stěhují více na byty, které poskytují větší volnost a soukromí. Mladí lidé také vítají možnost bydlet se svými přáteli a ne cizími lidmi. Zastánci kolejí naopak vyzdvihují nezapomenutelnou životní zkušenost a nízké ceny.

 

Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan KřížJakub Špiřík, 25 let, student grafického designu, Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, Ivančice

Byty jsou lepší než koleje, protože nabízí více prostoru. Člověk není se čtyřmi lidmi na jednom metru čtverečním. Chápu ale, že koleje mohou být vhodnější pro společenské lidi, protože všude okolo jsou párty a zvrací se. Mě ale více vyhovuje byt.

 

 

Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan Kříž

 

Barbora Kameníková, 22 let, studentka evropských studií a veřejné politiky, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Česká Lípa

Preferuji privát, protože v Brně je dobrá bytová situace. Pronájem se dá najít s vyhovujícím pohodlím za nižší cenu. Na koleji jsem byla také spokojená, ale na bytě jsme namíchaní a je super, že tam mám ajťáky.

 

 

Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan KřížHoang Xuan Phat, 21 let, student socioekonomického a environmentálního rozvoje, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity, Choltice

Bydlím na koleji, ale plánuji se stěhovat do privátu. Když si rozdělím placení bytu s více lidmi, vyjde mě to i levněji než kolej a můžu si tam dělat, co chci. Teď jsem na pokoji sám, protože mi nikoho nepřidělili. Na jednu stranu to je dobré, ale někdy se cítím osaměle.

 

Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan Kříž

 

Eliška Kolmanová, 20 let, studentka žurnalistiky a veřejné politiky, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Staré Ždánice

Bydlení na koleji má své kouzlo, všude jsou přátelští lidé. A kde jinde se dají pořádat tak super párty bez dozoru? Na druhou stranu soukromí tu člověk hledá docela těžko, na to mi přijde lepší byt. A nakonec to stejně končí u spolubydlících, bez těch správných i sebelepší bydlení ztrácí smysl.


Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan Kříž

Jakub Homoľa, 21 let, student práva, Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Bratislava

Koleje mi vyhovují a podle mě i patří k vysoké škole. Důležité jsou také peníze, protože nemusím platit o prázdninách a starat se o hrazení energie a dalších poplatků. Je také složitější dohodnout se s pronajímatelem bytu než s provozovatelem kolejí. Nevýhodou jsou ale stísněné poměry a menší soukromí.

 

Studenti z ankety více preferují byty než koleje. Foto: Jan Kříž

 

Hana Kozáková, 23 let, studentka českého jazyka, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Zlín

Byt je rozhodně lepší než kolej, protože se dá sehnat za stejnou cenu a člověk má více svobody. Dobré je také vybírat si k sobě lidi, které znám. Ne vždy se to osvědčí, ale je to lepší, než bydlet s úplně cizími. Před pár lety jsem se na koleje ani nedostala, protože jsem ze Zlína a ten byl podle tehdejších pravidel příliš blízko Brna.

 

 

Klíčová slova: bydlení, byt, kolej, Brno, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.