13.10.2017 14:56


Byt nebo kolej? Někteří studenti chtějí soukromí, jiní jsou raději v centru dění

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Mnoho studentů dává přednost privátnímu ubytování před kolejemi. Láká je samostatné sociální zařízení, soukromí i lepší vybavení. Ceny se mnohdy blíží těm za kolejné, při ubytování v zařízeních provozovaných školou navíc musí studenti počítat s výdaji při používání nebo pronájmu spotřebičů či na internetové připojení. Stále ale zůstává početná skupin těch, kteří si na kolejích užívají studentský život. 

Budova kolejí Masarykovy univerzity na Veveří je jako jediná z dvanácti plně obsazená. Foto: Iveta Borková

Brno
- Někdo se dokáže učit v hluku mezi spoustou lidí, jiný potřebuje klid a naprosté soustředění. Studenti si musí každý semestr zvolit, která varianta je pro ně lepší, dostupnější a kde tedy budou tři měsíce semestru bydlet. Přestože část z nich se stále častěji poohlíží po bytech, ubytovny škol propad nehlásí. „V letošním roce zájem o ubytování na kolejích Masarykovy univerzity vzrostl,“ uvedla manažerka provozu Jana Hradilová.

Koleje Masarykovy univerzity připravily před letošním semestrem pro studenty několik vylepšení. „Dokončili jsme rekonstrukci bloku A3 na Vinařské, sociálního zařízení na náměstí Míru a výtahů na kolejích na ulici Sladkého,“ vyjmenovala Hradilová.

Provozovatelé se snaží držet stálou hladinu cen a dělají jen drobné úpravy. „Služby, které jsme dříve účtovali extra, jsou nyní součást kolejného,“ dodává Hradilová. To znamená, že se studentům cena zvýší o korunu na noc a těm, kteří mají pevné internetové připojení ještě o další čtyři. Dřív si platili internet jako službu navíc. Kolejné se na jednotlivých budovách liší, v průměru je to asi tři tisíce korun. Záleží však na tom, jak jsou pokoje zrekonstruované a kolik mají lůžek. 

„Líbí se mi, že na kolejích jsem mezi svými spolužáky a kamarády. Od toho se odvíjí i zábava a program ve volném čase. Navíc když člověk potřebuje pomoc, nemusí chodit daleko,“ říká student Mendelovy univerzity Miroslav Hájek.

Dojíždění z Prostějova ho neláká a na kolejích je spokojený. „Nemám zapotřebí se rozčilovat někde v kolonách. Prokazovat se ISICem při každém příchodu na kolej je sice taky otrava, ale dá se na to zvyknout. Je to jen o tom nebýt líný a sáhnout pro něj do kapsy,“ dodává Hájek. Za koleje platí asi tři tisíce korun za měsíc, tedy přibližně stejně jako studenti Masarykovy univerzity.

Kromě těchto dvou škol poskytuje ubytování svým studentům také Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita i Janáčkova akademie múzických umění.

Na druhou stranu výhodou privátního ubytování je kromě vlastního vybavení a většího klidu také možnost bydlet s někým, kdo studuje na jiné škole nebo nestuduje vůbec. „Chtěly jsme byt, protože v něm máme větší soukromí i prostor, než bychom měly na kolejích. Ty jsou přeplněné, na pokojích je málo místa a mají většinou jen společné sociální zařízení,“ říká Daniela Skácelová, která už druhým rokem bydlí se svou kamarádkou v bytě. „Pokud chcete dobrou cenu, jde hlavně o rychlost nebo o to spojit se s někým známým. Hledaly jsme i ve facebookových skupinách s ubytováním. Prioritou byla cena, poloha bytu a jeho velikost,“ doplňuje Skácelovou její spolubydlící Monika Skotáková. Každá z nich studuje jinou školu, takže se ohledně polohy bytu se musely domlouvat na kompromisu. „Ale teď máme koupelnu a kuchyni jen pro nás,“ uzavírá s úsměvem Skotáková. 

Klíčová slova: bydlení, studenti, byty, koleje

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.