11.05.2013 16:01


Být aktivním studentem se vyplatí

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studium vysoké školy nemusí znamenat jenom chození na přednášky a studování v knihovně. Být aktivní a angažovat se nejen během studia přináší množství výhod.

Brno – Číst z knih, psát seminární práce a udělat zkoušku umí kdekdo. Vzít ale věci do vlastních rukou, vystoupit z davu a promluvit nebo vymyslet vlastní projekt je však výsadou, kterou ne každý student využije. „Většina dnešních studentů jsou spíše posluchači. Já jsem se rozhodla, že chci něco změnit a že chci říkat svůj názor nahlas,“ tvrdí studentka fakulty sociálních studií Klára Bažantová, která se angažuje v mnoha projektech na poli univerzitním i mimo ně. Faktem je, že jakákoliv činnost navíc slouží především ku prospěchu studentům a přináší jim nové možnosti a zkušenosti nad rámec studia.

Vysoké školy studentům v jejich mimoškolních činostech většinou pomáhají. Vysokoškoláci mají možnost využívat prostory školy k nejrůznějším konferencím nebo setkáním, škola často pomůže i finančně. „Pořádáme studentské akce, které vznikají především díky příspěvkům od katedry nebo od fakulty. Bez nich bychom si nějaké náročnější akce jako hudební festivaly, kdy musíme platit kapely, nebo několikadenní konference nemohli dovolit,“ řekla studentka fakulty sociálních věd Tereza Korbelová. 

Vysokoškoláci jsou aktivní především ve spojení se svým oborem nebo podle zájmů. Dělají zkrátka to, co je baví. Pořádají různá tematická setkání, kam zvou odborníky nebo lidi s praxí. Mezi oblíbené aktivity studentů humanitních oborů patří organizování různých kulturních a společenských akcí. „S několika studenty pořádáme studentský festival. Kromě toho, že je to věc, která mě baví, je to dobrá zkušenost, jak si vyzkoušet organizaci kulturní akce,“ poznamenala studentka fakulty sociálních studií Barbora Junová.

Studentka České zemědělské univerzity Jana Pulpánová pomáhá sázet stromy. Foto: Barbora Chudíčková

Studenti České zemědělské univerzity se zase angažují v oblasti ochrany životního prostředí. „Každý rok pořádáme různé akce, při kterých chceme rozšířit povědomí o stavu životního prostředí a chceme ostatním nabídnout možnosti, jak nám mohou pomoci. Letos jsme například začali s tříděním bioodpadu, do kterého se mohou zdarma zapojit studenti z kolejí,“ řekla studentka Jana Pulpánová. Studenti také sázejí nové stromy a ve sklenících předpěstovávají sazenice rajčat, paprik, salátů nebo různých druhů bylin, které pak prodávají na farmářských trzích. 

Aktivním studentům se otevírá více možností pracovního uplatnění. Po dobu studia nasbírají zajímavé kontakty a poznají mnoho lidí, díky kterým pak mají větší šanci získat práci. Jejich zaměstnání tak často vyplyne přímo ze studentských aktivit. Přesto aktivismus vysokoškoláků zůstává menšinovou záležitostí a těch, kteří jsou vidět či slyšet je pořád podstatně méně než těch, kteří dali přednost nenápadnému a tichému proplouvání studiem.

Klíčová slova: vysokoškoláci aktivismus

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.