24.04.2013 12:01


Byl Tomáš před a Tomáš po taekwondu, říká bývalý mistr České republiky Tomáš Veselý

Autor: Zuzana Tomášková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Taekwondo je plno kontaktní sport s korejskými kořeny, který se před několika lety zařadil mezi olympijské disciplíny. Postupem času se změnily i pravidla hodnocení a taekwondo se stalo divácky mnohem atraktivnější. Možná i proto se mu nyní věnuje více a více nadšenců. Jedním z nich je i Tomáš Veselý, několikanásobný mistr České republiky v taekwondo a také trenér zlínské skupiny sportovců.

Zlín – Bývalý několikanásobný mistr České republiky v taekwondo Tomáš Veselý vypráví o své místy svízelné cestě k úspěchu, současné trenérské praxi i o přínosu bojového sportu na morální kvality člověka. 

Který aspekt výuky bojového umění je natolik zásadní, že pomůže sportovci vyniknout?

To je těžké říci. Roli může hrát opravdu vše, zvlášť když se jedná o tak obsáhlou oblast bojového umění. Za nejdůležitější bych ale považoval individuální pojetí toho, kdo taekwondo vyučuje a kdo tohoto lektora dříve vyučoval. Je velký rozdíl, když vás cvičí aktivní sportovec, nebo někdo, kdo se naučil taekwondo z knížek či sledováním videí. Já měl naštěstí velmi kvalitního lektora, inženýra Svatopluka Štípka, u něhož navíc byla výuka systematicky vedená. Začínal jsem také už ve dvanácti a díky tomu jsem měl prostor vyniknout. Byl jsem mladý, dravý.

Kolik času jste strávil tréninkem?

Ze začátku jsem trénoval třikrát týdně, brzy poté už však jedenáctkrát týdně. Tréninkem jsem trávil veškerý volný čas. Bavilo mě to. Pro mě bylo prostě jen taekwondo, škola a sem tam nějaká akce s přáteli. Ono se to nezdá, ale přes týden jsem chodil do školy, po ní trénoval a o víkendech jsem jezdil na soustředění či zápasy. Měli jsme to opravdu náročné. Náš trenér byl malinko přísnější. Neexistovaly žádné úlevy. Trénovali jsme skoro jako cvičenci v Koreji. Naplno. Tomu vděčím dodnes za velkou disciplínu. Mám to vštípeno.

Co vám kromě medailí taekwondo přineslo ?

Tak například mě naučilo brát život s úctou a pokorou. Medaile pro mě byly dříve spíše zadostiučiněním za vynaloženou energii, ale s odstupem času se na to začínám dívat jinak. Většina mých vrstevníků chodila do hospod nebo vykuřovala v parku, zatímco já trávil čas na trénincích. A teď na sebe můžu být hrdý, že jsem něco dokázal. A také mám na co vzpomínat. Díky taekwondu jsem poznal hodně zajímavých lidí a procestoval spoustu zemí.

V bojových sportech se obecně klade důraz i na morální zásady, dodržujete je pak i v životě?

Samozřejmě. Mohu ovšem říct, že byl Tomáš před a Tomáš po taekwondu. Můj trenér mi ukázal správný směr. Namotivoval mě, abych na sobě pracoval. Díky taekwondu jsem se naučil úctě k ostatním. I jen takový pozdrav má velký význam, protože jím ukazujete úctu k druhým lidem. Když jdu po budově a někdo nepozdraví, nebo se chová namyšleně, tak mě tím opravdu velmi udiví a podráždí. Vždyť jsme jenom lidi, nemáme si na co hrát. Je jedno jestli vydělává člověk deset tisíc nebo milión. Takže se snažím při svých trénincích tuto myšlenku předávat svým žákům dál. Chci, aby morální kredit taekwonda i jeho stoupenců zůstal vysoký.

Zmínil jste tréninky, koho trénujete?

Trénuji studenty na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Rozhodl jsem se trénovat ostatní hlavně proto, abych mohl své zkušenosti předávat dál. Hodně jsem se poučil i z konfliktu se svým trenérem. Vybral jsem si tvrdší metodu výcviku, aby lidé, kteří na to nemají, odešli a v pokročilé skupině zůstali jenom ti šikovní. Ti, kteří mají vůli se sebou něco dělat a dokážou zatnout zuby, aby se posunuli dál. Těm se pak mohu plně věnovat. Taekwondo ze začátku hodně bolí, častá jsou i nepříjemná zranění jako puchýře a okopaniny. Tento sport je prostě tvrdá škola, která je ale přínosná nejen pro jejich život, ale i pro můj. V roli trenéra se pořád učím něco nového a to mě naplňuje.

Využil jste někdy své síly, svých znalostí z taekwonda, abyste někoho přepral?

Nikdy jsem neměl zapotřebí si svou sílu dokazovat na druhých. Jen jednou na základní škole jsem svůj trénink využil, když se na mě kamarád rozběhl se židličkou. Použil jsem na něj prošlapovací kop, takže ten kluk nabral opačný směr a poskládal se přes lavice. Bylo to takové úsměvné. On byl takový velký, tlustý. Udělal jsem to proto, abych si zjednal respekt. Nevím proč, ale byl jsem v kolektivu celkem neoblíbený. Ale to tak bývá. Vždycky si někdo vytáhne černého Petra. Pak si na něj dovolí jeden, druhý, přidá se další a už je to špatné. Ale i to mě hodně motivovalo k trénování taekwonda. Chtěl jsem ostatním dokázat, že na to mám. A taky jsem chtěl získat nějaké medaile. Byl jsem zkrátka malý. Chtěl jsem hlavně ty medaile.

A kolik jste těch medailí nakonec získal?

Dvacet, možná dvacet pět. Soutěží bylo hodně, ale nejcennější jsou pro mě kovy z mistrovství republiky. Poprvé jsem vyhrál mistrovství v roce 2001, to jsem závodil ještě jako junior. O dva roky později jsem vyhrál za seniory. To mi bylo osmnáct. Pak jsem si musel udělat delší odmlku kvůli zranění na motorce, ale nakonec jsem se vrátil k tréninkům. Chtěl jsem ještě získat titul z nejtěžší kategorie. A to jsem v roce 2010 dokázal. Moc dobře si na to pamatuji. Bylo to tvrdé. Proti mně stál mladý dravec z reprezentace a já byl v podstatě veterán, který neměl natrénováno, ale spíše v tu chvíli dokázal prodat své zkušenosti. Byl to vrchol mé sportovní kariéry. Se zvrtnutým kotníkem jsem nastoupil do finále, a dokonce vyhrál. Po zápase mě museli skoro odnést, jak se mi podlamovaly nohy. Ale překonal jsem sám sebe. A to mi zůstane na celý život.

 

Tomáš Veselý získal několik mistrovských titulů a do roku 2005 byl aktivním reprezentantem České republiky. Mezi jeho největší sportovní úspěchy patří: mistr České republiky (2001, 2003 a 2010), akademické mistr republiky (2008); účastník juniorského mistrovství Evropy 2001 ve Španělsku, seniorského mistrovství světa 2003 v Německu a světové kvalifikace na olympijské hry 2004 v Řecku. Nyní pracuje v marketingové společnosti a ve volném čase trénuje zájemce na zlínské univerzitě.

Klíčová slova: Tomáš Veselý, taekwondo, Zlín, sport, mistrovství

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.