22.04.2015 17:57


Budoucí zubaři učili Brňany, jak si mají správně čistit zuby

Autor: Šenkeříková Magdaléna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Jaký zubní kartáček je nejlepší? A má smysl používat ústní vodu nebo mezizubní kartáčky? Na takové a mnohé jiné otázky včera všem zájemcům odpovídali studenti stomatologie přímo v ulicích Brna. Kromě toho si navíc lidé za pomoci budoucích zubařů mohli sami natrénovat správné techniky čištění zubů.

Brno – Že ze zubařů není třeba mít strach, včera lidem dokazovali studenti stomatologie brněnské Masarykovy univerzity na akci Ve zdravém Brně zdravý zub. Přímo na náměstí Svobody odpovídali zájemcům na jakékoliv otázky týkající se péče o zuby a dásně. Kolemjdoucí se tak mohli dozvědět, jak se co nejlépe vyhnout zubnímu kazu a tím i nepříjemnému vrtání zubů.

Díky umělým modelům čelistí a velkým zubním kartáčkům si mohli zájemci sami vyzkoušet, jestli při čištění zubů používají správnou techniku. Studenti jim při tom zároveň radili, co všechno mohou zlepšit. „Občas se najdou lidé, kteří si myslí, že dělají všechno správně a nenechají si od nás poradit. Výjimečně se objeví i jedinci, kteří tvrdí, že si zuby vůbec nečistí a stejně žádné kazy nemají. Ale většinou lidé reagují pozitivně a jsou rádi, že jim pomůžeme a poradíme,“ řekla organizátorka akce Markéta Šafářová.Studenti předvádějí kolemjdoucím techniky správného čištění zubů.

Častou otázkou kolemjdoucích bylo, jestli záleží na tom, jaký používají kartáček. „Hodně lidí dělá chybu v tom, že kartáčkem silně přejíždí přes zuby i dásně, jenže tím si zuby účinně nevyčistí. A pokud používají kartáček s tvrdými štětinkami, tak si tím zuby poškodí a navíc rozedřou dásně,“ sdělil jeden ze studentů stomatologie Martin Sommer. Zubní kartáček přitom nemusí být nijak složitý či komplikovaně tvarovaný, spíše naopak. Nejúčinnější jsou kartáčky s malou hlavičkou, které mají velké množství měkkých a rovně střižených štětinek.

Budoucí zubaři však lidem, kromě zodpovídání zvídavých dotazů nebo učení správných technik čištění, vyvraceli mnohé mýty týkající se péče o zuby. „Myslím, že je to moc dobrý nápad uspořádat takovou akci. Studenti mi například vysvětlili, že všechny ty reklamy na pasty předbíhající se v tom, která je lepší, jsou jen takové chytáky. Protože největší vliv má správná technika při čištění zubů,“ svěřila se jedna z účastnic akce Monika Holubová. Jiným návštěvníkům pak studenti prozradili třeba to, jak důležitou roli hraje ústní voda. „Používat ústní vodu jednou denně není špatné, ale je to spíš pro lepší pocit, zuby to samo o sobě nevyčistí. Rozhodně ale není dobré používat ji víc než dvakrát denně,“ upozornil Sommer.

Hlavní příčinou vzniku zubního kazu je zubní plak. Ten se vytváří ze zbytků potravy a usazuje se na povrchu zubu. Omezit tvorbu kazu mohou lidé především pravidelným a pečlivým čištěním zubů. „Často lidem opakuji, že nejdůležitější je mechanické čištění kartáčkem. Protože jen s pastou bez kartáčku se zuby vyčistit nedají, ale s kartáčkem bez pasty ano, při použití správné techniky čištění,“ osvětlila Šafářová.Studenti stomatologie radí kolemjdoucím.

Zubní kaz je infekční onemocnění, kterým trpí až osmdesát procent Čechů. Velká část kazů přitom vzniká jen proto, že lidé nevědí, jak co nejúčinněji odstranit zubní plak. „Mnoho lidí si čistí zuby špatným způsobem, proto se jim pořád dělají kazy. Málokdo navíc drží správně kartáček. Nejlepší je chytnout ho stejně jako tužku,“ poradil Sommer.

Celou úterní akci s názvem Ve zdravé ČR zdravý zub uspořádali studenti ze Sdružení studentů stomatologie. Kromě Brna se konala také v Praze, Plzni nebo Olomouci. 

Klíčová slova: stomatologie, zdravý zub, zubní kartáček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.