20.03.2017 07:25


Budeme rádi za každého zapáleného stážistu, říká Kristýna Šopfová z Demagog.cz

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Lidé v projektu Demagog.cz ověřují vyjádření politiků už více než pět let. Sledují ověřitelná tvrzení, která jsou postavená na faktech. Mohou to být například číselné informace, historické události nebo minulá hlasování v parlamentu. Od loňského srpna působí v projektu jako stážistka studentka Masarykovy univerzity Kristýna Šopfová. ,,Ověřit některé výroky je snadné a zabere to jenom půl hodiny. Stalo se ale, že jsem informace zjišťovala i celý den,“ říká Šopfová.

stážistka v projektu Demagog.cz Kristýna Šopfová. Foto: Ondřej Kaloud

Jak si vybíráte výroky, které ověříte?

Každou neděli ověřujeme Otázky Václava Moravce. Pořad sleduje expert, který vypisuje faktické výroky. Pak je rozdělí nám stážistům. V průměru zpracujeme tři. Každý máme nějaké okruhy témat, které nás více zajímají a ve kterých se orientujme. Podle toho se nám snaží výrok přiřadit. Ale není to podmínka.

Co děláte dál?

Hledáme primární zdroje. Zpracované výroky posíláme zpět expertovi. Řekne nám, jestli je spokojený nebo máme vysvětlení např. ještě lépe ozdrojovat. Následně vše kotroluje i šéf (Jan Tvrdoň pozn. red.) a metodolog. Ten dbá na to, jestli je vše v souladu s našimi metodologickými normami.

Kde získáváte informace?

Demagog je založený na získávání informací z veřejně dostupných zdrojů. Hledáme převážně na internetu nebo u veřejných institucí jako jsou ministerstva. U faktů, které se týkají zahraniči pátráme např. ve statistikách OSN (Organizace spojených národů). Snažíme se používat primární zdroje, tedy instituce, ze kterých by měla informace pocházet. Když nemůžeme informace najít sami, občas píšeme i organizacím, jestli nám je poskytnou.

Jak je ověřování časově náročné?

Záleží hodně na tom, jaký výrok kontroluju. Některé jsou relativně snadné na dohledání a zaberou třeba jenom půl hodiny. U některých témat se musí jít mnohem víc do hloubky a informace nejsou lehce dostupné. Pak práce zabere i tři hodiny.

Vzpomenete si na nějaký zajímavý fakt, který jste ověřovala?

Napadá mě příklad z krajských voleb ve Zlínském kraji. Politici říkali, že se musí podporovat technické obory. Odkazovali se na statistiky týkající se obuvníků nebo obráběčů. Zkoumala jsem podrobé statistiky jednotlivých škol, abych se dobrala k nějakému výsledku. Trvalo to skoro celý den. Nebo nedávno ministryně školství řekla, že šedesát procent absolventů pedagogických oborů nekončí ve školství. Ale je to přesně naopak. Pak jsem bojovala proti tvrzení, že je chyba na mé straně. Protože jak je možné, že ministryně školství řekně úplně opačnou informaci. Ale nakonec jsme naznali, že máme věrohodný zdroj a máme pravdu. 

Máte tedy po zveřejnění problémy?

 Někdy ověříme výrok a hned po zveřejnění na to politik reaguje. Pošle nám dokumenty na základě kterých ke svému prohlášení dospěl a chce, abychom to zohlednili. Byl to třeba příklad Jana Vituly při krajských volbách. Poslal nám ten stejný dokument, ze kterého jsme vycházeli. Nakonec se ukázalo, že jsme výrok vyhodnotili správně. Jenom on z toho vyčetl trochu něco jiného.

Jakým debatám se věnujete?

Kromě Otázek Václava Moravce ověřujeme i ty předvolební. Loni byly krajské a senátní volby, letos nás čekají prezidentské a do Poslanecké sněmovny. Senátní jsme ověřovali i přes noc, abychom mohli výsledky zveřejnit co nejdřív.

Spolupracujete ještě s nějakými dalšími organizacemi?

Nově spolupracujeme s týdeníkem Respekt, kde přispíváme do rubriky Výrok dne. Téma, které je ten den nejpalčivější, ověříme a pošleme ho Respektu. Potom ho publikují na jejich stránkách. Loni šéf a další kolegové objížděli střední školy. Dělali workshopy ke kritickému myšlení a vysvětlovali, jak Demagog funguje. Nabádali studenty, aby o informacích víc přemýšleli a ne jen slepě konzumovali.

Mohou se k vám zájemci ještě přihlásit?

Čekají nás parlamentní i prezidentské volby. Bude hodně práce a my budeme rádi za každého zapáleného stážistu. Jsme tam super parta, rádi si navzájem pomůžeme. Všichni jsou tam přátelští a pravidelně se i setkáváme. Zrovna probíhá nábor. Stačí se podívat na náš Facebook nebo webové stránky.

Jak jste se dostala do Demagogu?

Loňský červenec měli reklamu na Facebooku, hledali nové stážisty. Baví mě investigativa, analytika a datová žurnalistika. Řekla jsem si, že to je skvělá příležitost. Bylo tam výběrové řízení, ověřila jsem nějaké výroky na zkoušku. Podle toho, jak se naše práce líbila vedení, nám dali vědět, jestli nás berou nebo ne.

Chtěla byste v Demagogu pokračovat i po studiu?

Ráda bych se věnovala žurnalistice. Demagog je skvělá průprava právě pro budoucí novináře a myslím, že každý by si měl něčím podobným projít. Člověk se tam naučí rychle hledat informace přímo u zdroje a přemýšlet o nich. Hodně novinářů informace jen opisuje. Závodí v tom, kdo vydá článek jako první, což se mi úplně nelíbí. Další výhodou projektu je, že si člověk neustále udržuje přehled o politické situaci v zemi.

 

Kristýna Šopfová

Studentka druhého ročníku Politologie a Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Rok působila ve studentském médiu Lemur. Její specializací v Demagogu jsou především média a školství. V projektu působí od loňského srpna jako analytička. V současnosti působí také v mediálním týmu projektu.

Kristýna Šopfová
Studentka druhého ročníku Politologie a Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Rok působila ve studentském médiu Lemur. Její specializací v Demagogu jsou především média a školství. V projektu působí od loňského srpna jako analytička. V současnosti působí také v mediálním týmu projektu.

Klíčová slova: Demagog, politika, ověřování, fakta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.