14.04.2013 16:14


Bude to show, slibuje organizátorka festivalu Youth for you(th)

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival Youth for you(th) se představí brněnské veřejnosti už potřetí. Ve středu a čtvrtek přinese koncerty, taneční vystoupení, workshopy a jiné doprovodné akce. To vše výhradně z produkce brněnské mládeže ve věku od patnácti do šestadvaceti let. Jak festival vznikl a na jaké novinky se diváci mohou těšit, prozradila jedna z organizátorek festivalu Jana Leitnerová.

Koncept festivalu Youth for you(th) pochází z Velké Británie. Koho napadlo zorganizovat ho i tady v Brně?

Brněnský festival Youth for you(th) je zásluhou Gabriely Bokové, která je i letošní hlavní koordinátorkou. Youth for you(th) se osvědčil už v Ostravě, kam ho přivedl zástupce z YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí, pozn. red.) z Velké Británie.

Jak takový festival vznikne – jak přiláká organizátory, získá prostory, prostředky pro propagaci?

Za přípravou festivalu se skrývá asi roční práce, hlavní tým se dává dohromady v srpnu a rozdělují se funkce. Prostředky na propagaci a na samotný festival získáváme pomocí fundraisingu. Podáváme žádosti o granty, dotace od různých příspěvkových organizací a nadací. Sháníme také sponzory a partnery festivalu, kteří nám výměnou za propagaci na webu, plakátech, facebooku dávají ceny do soutěže nebo i finance. Celkové zajištění hladkého průběhu festivalu a organizace je pak především o dobrém týmu zodpovědných lidí, kteří do toho jdou, i když je to práce dobrovolnická.

Festival je založený na dobrovolnictví. Je o něj dost zájemců, jak ze strany organizátorů, tak vystupujících?

Musím říct, že se to čím dál víc zlepšuje, jak se festival dostává do povědomí veřejnosti. Přilákat dobrovolníky na organizaci festivalu je poměrně jednoduché. Ač to může být překvapivé, hlasí se jich hodně. Snad všichni jsou z Masarykovy univerzity, z jiných univerzit se ani nezapojují. A co se vystupujících týče, tak zájem mají především kapely, protože je pro ně super, že můžou vystoupit venku na Moravském náměstí. S alternativní scénou je to trochu horší. Dramaturgie je shání přes známé, přes své kontakty. Příprava alternativních umělců je totiž náročnější a je pro ně těžší se někde ukázat. Myslím, že někteří mají i strach.

Jana Leitnerová je jednou z organizátorek festivalu Youth for you(th). Foto: archiv Jany Leitnerové

Jak je nalákáte, aby se zapojili bez nároku na honorář?

Člověk získá cennou zkušenost, která se pak v životopisu dobře vyjímá. Dvě organizátorky, které byly součástí hlavního týmu, dostaly dobrou práci na základě toho, že se zapojily do organizování Youth for you(th).

Každý rok má festival jiné motto. Jaké je to letošní?

Letošní motto je Nechytáš se, chyť se. Cílíme jak na dobrovolníky z řad vystupujících, kteří se mohou uchytit na brněnské scéně, protože jim k tomu dáme prostor, tak na mladé dobrovolníky na organizaci. Chceme mladé organizátory učit, předávat jim své zkušenosti a dát jim možnost zorganizovat takovou velkou akci. Dobrovolníci se můžou chytit s námi.

Letošní festival je už třetí v pořadí. Mohou se diváci těšit na nějaké novinky?

Oproti loňsku jsou na programu dvě velké novinky. Tou první je rozšíření festivalu na dva dny, protože lidé nemohli být zároveň u alternativního i hudebního pódia, když je zajímal program na obou místech. Druhou novinkou je středeční módní přehlídka, která měla být ochutnávkou festivalu a přilákat co nejvíc diváků.

Myslíte, že vystupující mají šanci díky festivalu rozjet budoucí kariéru?

Může to pro ně být dobrý start, ale hlavně si můžou odzkoušet, jak na ně reaguje publikum. A hraní venku pro ně bývá takovou zkouškou ohněm. Některé kapely často hrají venku úplně poprvé. Z minulých ročníků z toho měly dobrý pocit, hrály na větším pódiu, s větší aparaturou, před více lidmi. Spousta kapel, která vystupovala loni i předloni, teď hraje i na Majálesu a má už i vlastní desky, vystupuje v klubech, takže to nejsou žádní začátečníci. Tohle pro ně bývá takovým ozvláštněním, novou zkušeností.

Loni na festival přišlo asi tisíc lidí. Jak myslíte, že dopadne letošní ročník?

Doufáme, že větší účasti pomůže i módní přehlídka. Byli bychom rádi za dva tisíce návštěvníků. Kabinet múz, ve kterém bude alternativní scéna, má omezenou kapacitu, takže počítáme s tím, že se tam lidé prostřídají. U hlavního pódia na Moravském náměstí bude hodně záležet na počasí.

Lidé hlasovali, na jakou část festivalu se těší. Na kterou se nejvíc těšíte vy?

Musím se přiznat, že se nejvíc těším, až bude pátek a bude to vše za námi (úsměv). Moc jsem se těšila na módní přehlídku a myslím, že byla úžasná. Bylo to něco nového pro Brno, pro mladé, protože se na ni nemají příležitost podívat tak často jako na koncerty. I festival však bude show. Diváci se mají na co těšit.

Klíčová slova: festival Youth for you(th), Jana Leitnerová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.