16.04.2019 00:00


Brusle jsou prostě láska, říká Markéta Hušáková

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Na bruslích tráví přibližně polovinu svého volného času, přesto se jí neomrzely, zkouší na nich různé disciplíny, a dokonce začala provozovat vlastní in-line bruslící školu. Svůj koníček se Markéta Hušáková snaží rozšířit i mezi veřejnost.

Markéta Hušáková 

Devětadvacetiletá rodačka z Litomyšle nejdříve vystudovala systematickou, buněčnou a molekulární biologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nyní pokračuje v doktorském studiu na ústavu veterinárního lékařství. Pokud zrovna nepracuje nebo nejezdí na bruslích, jezdí na longboardu. 

Roller derby

 

Kromě roller derby se věnujete i tanci na bruslích, jak jste se k této disciplíně dostala?

Asi před čtyřmi lety kamarádka Kristýna Kadlecová (mimochodem lektorka jógy v Bistro Anatomy) sdílela do Facebookové skupiny příspěvek, že shání lidi, kteří by s ní trénovali roller dance. Já tehdy byla v Brně nová a hledala nové koníčky a tato nabídka mě zaujala. Kristýně jsem napsala a začaly jsme se spolu začali učit základy roller dance na quad bruslích. A od té doby mě brusle nepustily, je to prostě láska.

Čím se quad brusle liší od klasických in-line?

Quad neboli dvouřadové trekové brusle se liší tím, že mají trucky – kovové součásti brusle. Ty umožňují při přenášení váhy zatáčet podobně jako na longboardu nebo skateboardu. Dále se od in-line bruslí liší přítomností brzdy zvané toe stop vepředu. Ta slouží k brždění, rozbíhání nebo odrážení se.

Dá se tanec na bruslích přirovnat k nějakému jinému stylu tance, jako je třeba street dance nebo latina?

V roller dance je celkově spousta stylů. Máme artistic skating, což zahrnuje úplně ty samé prvky jako se dělají v krasobruslení na ledě. Pak existuje jam skate, styl podobný street dance nebo break dance, nebo třeba brazilian groove roller dance, který je zase podobný právě latině. I každý jednotlivý roller dance lektor může mít svůj vlastní styl, který následně předává.

Máte nějakou skupinu, se kterou tančíte, nebo tančíte sama?

V Brně máme facebookovou skupinu Roller Dance Brno, kterou založila Kristýna, ale poté co se začala více věnovat józe, jsem převzala skupinu já. Dříve jsme se v pár lidech scházeli před Janáčkovým divadlem, ale teď tančím už většinou sama na jednom ze svých spotů u cyklostezky směrem k Olympii, nebo trénuju prvky společně s freestyle bruslaři. 

Jsou i soutěže v tančení na bruslích? A pokud ano, jezdíte na ně?

Soutěže jsou akorát v artistic skating, případně v párových tancích podobných párovému krasobruslení. Na ně bohužel nejezdím, nemám dost zkušeností. Kam ale jezdím a letos pojedu opět je SkateLove festival v Barceloně, kde je spousta workshopů a tanečních vystoupení od těch nejlepších roller dance performerů z celého světa. Letos tam pojedu už potřetí.

Zkoušela jste i nějaké jiné sporty na bruslích, třeba roller football?

Roller football popravdě ani neznám. Na bruslích dělám hned několik disciplín od roller dance přes roller derby, artistic skating až po skatepark skating. A pokud bychom se bavili o in-line bruslích, tak jsem na nich instruktorem, mám vlastní kurzy pro děti a občas zkouším trochu freestyle slalom.

Co v bruslení považujete za svůj největší úspěch?

Rozhodně založení vlastní in-line školy bruslení. Poté moje první veřejné roller dance vystoupení na brněnském Megatestu bruslí a koloběžek, které bylo teď v sobotu.

Máte v bruslení nějaké vzory, ať už v derby nebo tanci?

Určitě. Mým největší vzorem jsou kalifornské Moxi girls, v jejichž stylu jsem se našla. Moxi girls se vyznačují tím, že jezdí v bruslích značky Moxi. Také jsou specifické stylem oblékání, který je hodně spojený se žhavým kalifornským létem, takže kraťasy, tílka, podkolenky, všechno převážně v pastelových či prostě pestrých letních barvách. Mým největším vzorem jsou Indy Jamma Jones a Estro Jen – zakladatelka značky Moxi. V roller derby je pak mým vzorem Lady Trample.

Zároveň máte poměrně náročnou práci, nestrádá kvůli ní bruslení?

Snažím se zařídit tak, aby nestrádalo ani jedno a myslím, že se mi to docela daří. Půl dne jsem v práci za počítačem nebo v laboratoři, druhou půlku dne zase na bruslích. Takhle je to vyvážené.

Bruslení očividně milujete, ale je někdy chvíle, kdy se vám nazout brusle nechce?

Ano, ale většinou jen ve chvílích, kdy jsem třeba nemocná nebo prostě příliš vyčerpaná. Pak vždy poznám, že se mnou opravdu něco je a potřebuju pauzu, a tak na brusle nestoupnu.

Snažíte se bruslení nějak zpropagovat i veřejnosti, například i tady v Brně?

Letos jsem se do propagace dala docela dost. K tomu mě vedlo především to, že jsem začala mít i nabídky na placené roller dance vystoupení. Ty jsem ale nemohla přijmout, protože je nás pořád málo a sama exhibici dělat nechci. Tady v Brně jsem se snažila zpropagovat roller dance i roller derby na akci Megatest bruslí a koloběžek. Pořadatel mě zapojil do opravdu hodně funkcí. S jedním kolegou z Prahy jsme měli roller dance vystoupení, s naším derby týmem exhibici, plus jsem tam měla dva workshopy zaměřené na základy jízdy na quad bruslích pro začátečníky. Aktuálně se také chystám na Inline Festival do Prahy, který proběhne 27. dubna.


Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.