03.12.2015 15:36


Brno příští rok utratí přes 11 miliard

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Podle návrhu rozpočtu na rok 2016 by nejvíce financí mělo směřovat do dopravy a školství. Brněnští radní nezapomínají ani na kulturu, obranu či opravy kanalizací. Rozděleno má být přes 11 miliard korun. Představitelé města navíc počítají s dotacemi z evropských fondů, kterými chtějí dorovnat schodek z letošního roku ve výši 900 milionů korun. K rozpočtu se mohou vyjádřit i občané. 

Rozpočet na rok 2016, Zdroj: dokument k návrhu rozpočtuBrno – Podle plánovaného rozpočtu Brno příští rok utratí přes 11 miliard korun, což je o 300 milionů více než loni. Návrh rozpočtu představil 2. prosince primátor Petr Vokřál. Nejvíce peněz by mělo směřovat do oblasti dopravy a školství. „Co se týká dopravních staveb, plánovaná jsou prodloužení tramvajové trati, a pokud se nám podaří dotáhnout do konce majetkoprávní záležitosti, tak i budování velkého městského okruhu v Žabovřeskách,“ uvedl Vokřál. Na dopravu by měli radní uvolnit 2,5 miliardy. Pro školství je vyhrazeno 286,7 milionů.  

Peníze půjdou i do oblasti kultury, která byla v posledních letech podfinancovaná. Oprav se tak dočká například fasáda Janáčkova divadla nebo Janáčkovo kulturní centrum. „Nutnost oprav na fasádě prokázala odborná analýza. Vyměnit by se mělo asi osmdesát procent panelů,“ řekla provozně-výrobní náměstkyně Janáčkova divadla Lenka Tesáčková. Získají i herci, kterým se na platech přidá čtrnáct procent. 657 milionů je vyčleněno na opravy kanalizací a nezapomíná se ani na obranu, kam poputuje 2,3 milionů.

S návrhem rozpočtu však nesouhlasí někteří zastupitelé. Ocenili by více velkých investic, například v dopravě. Další připomínka směřovala na vyčerpání zásobních financí. „V letošním roce jsme zlikvidovali rezervu ve výši 900 milionů korun,“ podotkl šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer. Schodek by radní chtěli dorovnat především dotacemi z evropských fondů.

K rozpočtu se mohou vyjádřit i občané Brna. Na zasedání zastupitelstva 8. prosince 2015 mají lidé možnost navrhovat změny, o kterých budou poslanci hlasovat a poté rozpočet definitivně schválí. Dokument s plánovaným rozdělením financí je k dispozici na internetové úřední desce brněnského magistrátu do 7. prosince 2015.

Klíčová slova: Brno, radní, zastupitelé, návrh, rozpočet, finance, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.