12.03.2012 16:54


Brno, město kde to leze

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brno je známé jako město kultury a vzdělání. Klidně by však mohlo nést přívlastek město sportovního lezení. Příznivci lezeckého sportu zde mají mnoho možností, kam si jít zatrénovat. K dispozici jsou jak umělé lezecké stěny, tak bouldery, na kterých si vystačíte i bez lana a velkých lezeckých zkušeností. Nabídka je velká, a tak jsem se pokusila vyzkoušet vybraná brněnská lezecká centra a přiblížit jejich nabídku a atmosféru.

V lezení je důležitá jak síla, tak vytrvalost. Své tělo dokonale posílíte na boulderu (horolezecká stěna dosahující maximálně výšky 3 metry, na které se leze bez lana; pozn. autora), ale vytrvalost lépe natrénujete na stěně zavěšeni na laně. Vydala jsem se proto do boulderových center i na lezeckou stěnu.

Lezecké putování začínám na boulderingové stěně známé jako Flash Boulder Bar. Na recepci mě s úsměvem vítá mladá slečna: „Ahoj, dneska je tady klid, tak si aspoň zalezeš.“ Ne, nejsme kamarádky ani známé, jak by se z jejího uvítání mohlo zdát. Každému začínajícímu lezci je vysvětleno, že na stěně a na skalách nezáleží, zda jsi právník, student či kuchař. Všichni jsou si rovni, a tak si všichni tykají.

Lezectví je v Brně oblíbený sport. Autor: Michaela Nevečeřalová

V lezecké místnosti opravdu nikdo není. „Takto prázdné to bývá jenom dopoledne a o víkendech, když je pěkné počasí,“ informuje mě slečna recepční. „Kolem třetí se to tady naplní a je narváno až do večera.“ Přichází další lezec. Ptám se ho, proč chodí lézt zrovna na Flash. „Líbí se mi, že tady nechávají vyznačené trasy z lezeckých závodů, nemusím si tedy vymýšlet své vlastní. Závody jsou zde poměrně často, a tak se i trasy čas od času obmění,“ odpovídá asi třicetiletý sportovec. Mě na tomto místě zaujala možnost bezprostředně po lezení sejít dolů do baru, který patří k boulderu, a se spolulezci poklábosit. V baru často promítají fotky a filmy ze svých cest známí lezci a cestovatelé, takže pivní regenerace po lezení může být i inspirativní a poučná. Výhodou Flashe je, že je otevřený každý den, v některé dny dokonce i dopoledne. Tento boulder bych doporučila těm, kdo si chtějí lezení vyzkoušet, na své si však přijdou i zkušení lezci.

Moje další boulderová zkušenost je z Boulder centra. Patří Vysokému učení technickému a mezi lezci je známé jako Terč. Tady se mi tak vřelého přivítání nedostalo. Zaplatím vstupné, které je sice o deset korun levnější než na Flashi, ale vzápětí vytahuju z peněženky další padesátikorunu, protože na tomto boulderu je dovoleno používat pouze magnézium tekuté nebo  svázané v kuličce, které si musím dokoupit, protože vlastním pouze magnéziový prášek (magnézium je prášek, který se nanáší před lezením na ruce, aby zabránil klouzání zpocených rukou; pozn. autora).

Centrum je pro veřejnost otevřené kromě středy a neděle každý den od pěti hodin odpoledne. Ale i přes takto omezenou otevírací dobu je zde v šest hodin večer poloprázdno. Povídám si se skupinkou lezců, kteří dle zvolené trasy na převislé stěně, vypadají jako zkušení lezci. „Vyhovuje mi, že sem nechodí tolik lidí. A jako student VUT mám vstup za čtyřicet korun,“ říká svalnatý mladík. Skupinka však uznává, že protože je velká část boulderu převislá, není moc vhodná pro začátečníky. Pro zkušené lezce je to výborné místo, kde si zalezete bez zbytečného mačkání. Pokud se však řadíte mezi začátečníky, moc tras si tady nevyberete.

Sílu už jsem snad nabrala, teď jdu zapracovat na vytrvalosti. Několika lezci mi bylo doporučeno lezecké centrum Klajda. Z centra Brna mi sice trvalo téměř hodinu, než jsem se tam dotrmácela městskou hromadnou dopravou, ale stálo to za to. Klajda je nejrozsáhlejší lezecké centrum v Brně. „U nás si můžeš vybrat z asi sto padesáti lezeckých tras nejrůznějších obtížností,“ říká sympatický chlapík na recepci. „A začátečníkům nabízíme kurzy lezení,“ dodává.

Trasy zde staví známí brněnští lezci a každá je popsaná číslem značícím její obtížnost. „Klajda je super. Pokud sem ale chodíš často, trasy už můžeš lézt se zavázanýma očima,“ říká kudrnatý lezec. Naráží na to, že trasy zůstávají po dlouhou dobu nezměněné. Nevýhodou je, že si na svou vybranou trasu musíte občas vystát menší frontu. Čekání je však možné krátit občerstvením v baru, který je propojený s lezeckou částí centra. „ Dopoledne je tady ale klid,“ tvrdí recepční. Takže pokud si chcete dobře zalézt na laně vydejte se na Klajdu. Ale raději někdy dopoledne.

V Brně je mnoho dalších lezeckých center a boulderů. Tato tři centra jsem vybrala náhodně, když jsem zjišťovala, jak se dá v Brně trávit volný čas. Ale všichni lezci se shodnou, že pokud máte možnost, je nejlepší vyzkoušet krásy lezení rovnou v přírodě na skalách. Ostatně Moravský kras, jedna z nejznámějších tuzemských lezeckých oblastí, je jen dvacet kilometrů od Brna.

Klíčová slova: lezení, bouldering, lezecká centra

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.