28.11.2019 12:02


Brno láká slovenské studenty na vyšší kvalitu vzdělání a schůdné podmínky studia

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Brněnské vysoké školy lákají slovenské studenty, ať jde o Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu či Vysoké učení technické. Ne nadarmo získává Brno přídomek „slovenské“ město. Díky své geografické poloze a dopravní schůdnosti je Brno pro mladé studenty příjemnou volbou pro zahájení vysokoškolského života. Druhým podstatným důvodem je vysoká kvalita brněnských vysokých škol.

Absolvent MU Martin Dubéci, bývalý rektor MU Mikuláš Bek a politik Vladimír Šucha při debatě se slovenskými studenty v sálu Břetislava Bakaly v Brně. Autor: Ondřej Charvát

Brno – Brno je magnetem pro slovenské studenty. V Česku jich studuje přes dvacet tisíc, nezanedbatelná část z nich studuje právě v jihomoravské metropoli. Velká část z nich do Brna míří z důvodu lepší nabídky vzdělání, než kterého by dosáhli ve své rodné vlasti. Prim hraje také geografická blízkost mezi Brnem a Bratislavou a fakt, že se v Brně necítí díky rozsáhlé komunitě jako cizinci. Výhodou pro ně je i skutečnost, že mohou své seminární práce i testy odevzdávat v mateřském jazyce.

„Brno se stalo vyhledávaným univerzitním centrem i díky komplexu méněcennosti, který tu panuje. Univerzitní strukturou připomíná Vídeň. A právě jí a Praze se Brno touží vyrovnávat. Jde o velkou motivační sílu. Navíc: Brno je přívětivým městem k životu,“ sdělil bývalý rektor Masarykovy Univerzity a nynější senátor Mikuláš Bek. Za přednosti své bývalé univerzity považuje činnosti v devadesátých letech, které daly vzniknout novým moderním oborům – například Fakultě informatiky.

Podle Beka studuje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity polovina studentů ze Slovenska. Právě tento obor se rozhodl v Brně studovat i Tomáš Ljutenko z Bratislavy.  „Fakulta informatiky na Masarykově univerzitě je pro mé zájmy lepší než FIIT v Bratislavě, nebo jakákoliv konkurence v okolí. Zaujala mě možnost výběru i mimo-oborových předmětů na rozšíření vlastních obzorů,“ prozradil Ljutenko. Zároveň kvituje i příjemnou vzdálenost od svého bydliště, z Bratislavy je v Brně za hodinu. I když vlaky bývají často přeplněné.

Působení slovenských studentů často provází různá klišé a stereotypy o zabírání míst na prestižních oborech českým studentům. To ale bývalý rektor Bek neguje. „Pro každou univerzitu a její rozvoj je důležité, aby si vybírala z velkého rybníku studentů. Proto jsou Slováci pro Brno, hlavně z pohledu geografie, logickou volbou,“ nastínil bývalý rektor Bek. Jako silný důvod migrace slovenských studentů na české školy vidí zastavení vývoje slovenského vysokého školství za vlády Vladimíra Mečiara v devadesátých letech.

Z opačného pólu pohledu vidí danou situaci slovenští experti na školství. „Pro Slovensko to není dobrý symptom. Přes třicet tisíc Slováků studuje v zahraničí, přitom máme spoustu vlastních vysokých škol. Musíme to ale vidět jako velkou výzvu, dostat se na úroveň jakou disponuje Brno. Je potřeba vybudovat na Slovensku nadnárodní infrastrukturu a sehnat do ní kvalitní obsazení,“ řekl bývalý generální ředitel výzkumného centra Evropské komise Vladimír Šucha. Mezi nadějné akademické týmy řadí mimo jiné nejmladší fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě, Fakultu sociálních a ekonomických věd. „Bohužel slovenský školní systém není nastaven tak, aby ta dobrá pracoviště udávala podmínky. Trend tahají průměrné školy,“ doplnil Šucha.

Ne všichni studenti po studiu pokračují v profesní kariéře v Brně, raději se stěhují zpět na Slovensko či vyráží za zahraniční kariérou. Někteří studenti však ukončí svou anabází v Brně ještě dříve – v průběhu studia. „Po půlroce studia žurnalistiky jsem zjistila, že její výuka v Brně se rovná úrovni slovenské Univerzitě Komenského. A z politologie mě zajímal jen její marketing. A jelikož jsem věděla, že rozhodně nechci žít nastálo v Česku, vybrala jsem si pro studium marketingové komunikace Bratislavu. Je tu o mnoho víc pracovních příležitostí a mám to blíž z domova,“ sdělila bývalá studentka Fakulty sociálních studií Lucia Malinová. Drtivá většina Slováků však své studium v Brně dokončí a podle bývalého rektora Beka v některých oborech patří mezi elitu.

Klíčová slova: Brno, slovenští studenti, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.