25.03.2014 12:05


Brno čelí problému se špatnou kvalitou ovzduší

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

„Odstěhujte se z města, nebo alespoň na jeho okraj,“ tak zní rada, kterou dali zástupci brněnského magistrátu lidem z iniciativy Dejchej Brno. Ti se snaží bojovat za lepší kvalitu ovzduší v centru města, kde už v půlce března zaznamenala první z meteostanic překročení povoleného počtu denních limitů pro polétavý prach v ovzduší.

Audio

    Hana Chalupská o změnách, které by pro ovzduší v Brně měly největší přínos.
         
    Autor: Kristýna Maršovská

Brno  Přesáhnout maximální denní limit polétavého prachu v ovzduší lze podle Evropské směrnice jen pětatřicetkrát do roka. První měřící stanice ve Svatoplukově ulici zaznamenala překročení této hranice už v polovině letošního března. Nejedná se však o problém, kterému by magistrát musel čelit nově. Například v minulém roce byla celoroční koncentrace polétavého prachu v Brně jeden a půlkrát nad hodnotu doporučenou pro ochranu lidského zdraví.

Je možné, že kvůli nedodržování limitů budou České republice hrozit sankce ze strany Evropské komise. „Evropská komise může zahájit s Českou republikou správní řízení týkající se nedodržování směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší. Jaký dopad by mělo toto případné řízení na statutární město Brno, není v této době ale známo,“ objasnil situaci mluvčí magistrátu Pavel Žára. Hana Chalupská z iniciativy Dejchej Brno v této souvislosti upozornila na případ Polska, které se ocitlo v podobné situaci. „Samozřejmě tam řeší trochu jiné problémy související s čistotou ovzduší. Nicméně řádově platí desetitisíce eur denně za nenaplňování závazků týkajících se koncentrace látek ve vzduchu,“ doplnila informace Chalupská. Nejnižší hodnoty polétavého prachu byly naměřeny i v Lužánkách. Foto: Kristýna Maršovská

Podle ředitele brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jaroslava Rožnovského patří mezi největší znečišťovatele místního ovzduší doprava. Proti tomuto trendu se rozhodlo bojovat pět brněnských matek, které založily organizaci Dejchej Brno. Na jejich webových stránkách si zájemci mohou prohlédnout stav překročení limitů polétavého prachu na jednotlivých měřicích stanicích v Brně. Nabízejí zde i různá řešení problémů s polétavým prachem, mezi které patří například dostavění velkého městského okruhu, regulace dopravy uvnitř centra či zatraktivnění služeb MHD. Podobně by k problému přistoupil i Rožnovský. „Ke zlepšení kvality ovzduší by určitě přispělo, kdyby byla doprava lépe organizovaná, auta se co nejméně vyskytovala v centru a byl by zajištěn jejich plynulý průjezd městem,“ navrhnul řešení situace Rožnovský.

Problémem jsou termíny

Město již přistoupilo k opatřením, která by měla snižovat koncentraci prachových částic ve vzduchu. Patří mezi ně například výsadba stromů, čištění ulic či snaha o snižování spotřeby energií u vozidel městské hromadné dopravy. Ekologičtí aktivisté však magistrát kritizují. Zdá se jim, že představitelé města dělají málo ke zlepšení situace. Některá rozhodnutí úředníků problém s polétavým prachem prý naopak stav ještě zhorší. V současnosti jsou například stavěny hromadné garáže v centru Brna. Podle aktivistů však přivedou ještě více aut do středu města. „Výstavba těchto garáží řeší problém parkování automobilů v centru. Brno má projekt park and ride v jehož rámci připravuje lokality na okraji města,“ hájil kroky magistrátu Žára. Momentálně jsou dle Žáry vytipovávány nejvhodnější lokality a prozatím nebyl stanoven termín dokončení těchto staveb.

Neexistence termínů dokončení realizace projektů se nelíbí i Chalupské. „Podívali jsme se na návrh opatření, které má radnice. Kdyby se všechno zrealizovalo tím způsobem, který si naplánovali, tak by se hodně věcí vyřešilo a kvalita ovzduší by se zlepšila. Problém je v tom, že některá z opatření jsou pouze na papírech,“ kritizovala Chalupská. Podle Žáry je bez vybudování objízdných tras výrazné zlepšení kvality ovzduší města v krátké době prakticky neřešitelné.

Řešení: atraktivnější MHD či větší informovanost obyvatelů

Členky iniciativy Dejchej Brno mimo jiné navrhují zatraktivnění městské hromadné dopravy. „V případě problémů s ovzduším v některých městech se přistupuje i k tomu, že je veřejná doprava ten den zadarmo,“ vykreslila Chalupská a dodává, že mezi další návrhy patří i vizuální signalizace jako například praporky na vozidlech MHD, které by tímto způsobem upozornily obyvatele na zvýšenou koncentraci polétavého prachu ve vzduchu. S rozšiřováním těchto informací pomáhá iniciativě i Český rozhlas Brno, který se stal jejich mediálním partnerem. V ranním vysílání jsou posluchači upozorňováni na aktuální stav ovzduší. Díky tomu si mohou dle Chalupské například maminky naplánovat svůj den v závislosti na smogové situaci. Jak totiž upozorňuje Alena Zimulová, lékařka z plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, obyvatelé nemají moc možností, jak se chránit. „Řešením je zůstat doma a nevycházet,“ uzavřela téma Zimulová.

Klíčová slova: Dejchej Brno, polétavý prach

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.