06.12.2012 12:07


Brno bude v příštím roce o miliardu chudší

Autor: Jan Pluhař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Brno musí šetřit. Vyplývá to z návrhu na nový rozpočet pro rok 2013. Statutární město bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem deseti miliard a sedmi sty osmdesáti miliony korun, což je o více než miliardu méně než loni. „Šetřit budeme hlavně na kapitálových výdajích," uvedl na včerejší veřejné prezentaci nového rozpočtového návrhu primátor města Roman Onderka.

Brno Nedostatek peněz, který bude mít Brno příští rok v městské kase, má podle primátora města Romana Onderky několik příčin. Kromě negativního výhledu ekonomiky jsou to změny v rozpočtovém určení daní, o kterých letos rozhodla vláda. Část peněz ze sdílených daní byla odebrána největším městům a přerozdělena menším obcím. Městským představitelům se zároveň dlouhodobě nedaří prodávat drahé nemovitosti, například pasáž Jalta, kterou si magistrát cení na sto milionů korun.

Magistrát plánuje ušetřit především na investicích. Přesto se však radní nechtějí vzdát už naplánovaných projektů. Čtyřicet jedna procent ze všech kapitálových výdajů pro příští rok je vyčleněno na obnovu kanalizací a vodárenské infrastruktury," řekl primátor. Nových kanalizací se dočkají městské části Bohunice, Tuřany, Žebětín a Ivanovice.Primátor města Roman Onderka prezentuje návrh na rozpočet pro rok 2013. Foto: Jan Pluhař Další velká investice bude tradičně směřovat do dopravy. Prioritou je výstavba úseku Žabovřeská I na velkém městském okruhu," vysvětlil Onderka. Další rekonstrukce je v plánu na komunikaci Tuřany II.

Vedení magistrátu se může spolehnout také na kofinancování evropských projektů. Z evropských fondů by mělo Brno dostat až tři sta padesát milionů, které použije mimo jiné na revitalizaci městských parků nebo opravu školských zařízení a jižního křídla Špilberku. V brněnské zoologické zahradě navíc přibude nový pavilon.

I přes klesající příjmy se magistrátu daří snižovat zadluženost města. Například v roce 2008 dosahoval dluh osmi a půl miliardy korun. Tuto částku se za čtyři roky podařilo snížit o téměř třicet procent na dnešních pět miliard a sedmset milionů. Mým cílem je snížit dluh v příštím roce o další čtvrt milionu," uvedl primátor Onderka. Také ratingové firmy potvrdily hospodářskou stabilitu města. Agentura Standard & Poor's dokonce zvýšila Brnu dlouhodobý rating z loňského A na A+, což znamená, že je město schopné bez problémů splácet veškeré své závazky a pohledávky.Je jasné, že v době celosvětové krize příjmy města, hlavně ty daňové, klesnou. Já si však myslím, že tuto situaci dokáže magistrát správně vyhodnotit a vyřešit," uvedl student ekonomie Radek Trávník, který se přišel na Novou radnici seznámit s rozpočtem.

Návrh rozpočtu bude do 10. prosince dostupný na internetových stránkách města nebo na úřední desce. O den později pak bude hlavním bodem zasedání Zastupitelstva města Brna, které jej schvaluje. Pokud mají lidé k rozpočtu nějaké připomínky, musí je osobně doručit na magistrát, nebo je mohou přednést osobně na jednání zastupitelstva," doplnil Onderka.

Klíčová slova: Brno, návrh, rozpočet, 2013, dluh

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.