14.04.2016 20:09


Brněnští učitelé vytvořili učebnice matematiky, které zpestřují sudoku

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští učitelé vytvořili sadu učebnic matematiky pro druhý stupeň základních škol nebo víceletá gymnázia. V učebnicích kombinují výklad látky s odvozováním a hrami. Výklad matematiky autoři navazují na ostatní předměty. Děti se tak můžou například učit anglická a německá slovíčka týkající se dané látky nebo se dozví úspěchy českých sportovců.

Autoři v učebnicích dodržují jednotný grafický styl. Autor: Michaela Vaisová

Brno – Tři brněnští učitelé vytvořili devět učebnic a devět pracovních sešitů matematiky pro druhý stupeň základních škol nebo pro víceletá gymnázia. Pedagogové jsou za půlkou práce, celkem vytvoří šestnáct dílů. „Teď píšeme desátý díl,“ uvedl jeden z tvůrců, ředitel gymnázia Brno-Řečkovice Peter Krupka.  Každé téma je rozděleno do dvou sešitů, na jeden vyučovací rok pak vychází čtyři díly. Školy si učivo můžou zorganizovat podle své potřeby. „Nechtěli jsme přímočaře rozdělovat látku do ročníků. Učebnicová sada by měla být variabilní,“ sdělil Krupka.

S učebnicemi je v Brně seznámeno více než dvacet škol. Nárůst zájmu autoři čekají, až po dokončení zbylých ročníků. Zatím se podle nových učebnic učí na některých brněnských základních školách, například na Tyršově základní škole, na Základní škole Sirotkova nebo Základní škole Úvoz.

Existují dva póly ve vzdělávání matematiky na základních školách. Jedním pólem je tradiční přístup, který klade důraz na poznatky. Druhým pólem je metoda pedagoga Milana Hejného, který se ve svých učebnicích snaží, aby žáci většinu poznatků vyvodili činnostmi a hraním. „Snažíme se v našich učebnicích silné stránky z obou metod spojit. Druhá metoda by měla doplňovat tu tradiční, protože vše odvodit nelze,“ řekl Krupka.

Danou tematiku se snaží učitelé spojit co nejvíce s praxí. „Například v kapitole o desetinných číslech na začátku výkladu řekneme, že se s nimi děti setkaly už v obchodě nebo při měření teploty,“ vysvětlil Krupka.

Učebnice jsou barevné a obsahují množství ilustrací. „Učím letos žáky sedmé třídy, učebnice používáme už od loňska. Děti i rodiče jsou spokojení, chválí si, že učivo mají na jednom místě. Vidí zadání i výsledek u řešeného příkladu, což v klasických sešitech není pravidlem,“ sdělila jedna z tvůrců učebnic, ředitelka Tyršovy základní školy v Brně Michaela Jedličková.

Ke každé učebnici a pracovnímu sešitu tvůrci udělali i interaktivní verzi. „Například při učení zaokrouhlování děti házejí zboží do košíků podle cen. Jsou tam také rozcvičky, které mohou učitelé použít na začátku hodiny,“ popsala Jedličková. Učitelé matematiku navazují na jiné předměty, zejména na češtinu, cizí jazyky, historii nebo zeměpis. Každá učebnice je zaměřená na jednu vzdělávací oblast, například člověk v kontextu společnosti nebo přírody. „V učebnicích se objevuje také sport, zdravá výživa nebo úspěchy našich sportovců,“ vysvětlila Jedličková. V interaktivní verzi jsou u každé látky navíc německá a anglická slovíčka s výslovností týkající se učiva.

„Dětem se mezipředmětové vztahy líbí, křížovkou si ověří své znalosti. Baví je i úlohy navíc. Jsou tam například sudoku nebo kendoku,“ sdělila jedna z autorů, učitelka matematiky a zeměpisu na Základní škole Sirotkova v Brně Jana Nechvátalová. Podle Nechvátalové se i děti, které nemají matematiku rády, kvůli těmto příkladům často nadchnou pro čísla. „Nevím, jestli bych ocenil nové, moderní učebnice, protože je to pořád matematika a musí se tam počítat. Ale kdybych se u počítání dozvěděl něco o sportovcích, bylo by to dobré,“ řekl žák osmé třídy Základní školy Antonínská v Brně Maxim Žák.

Klíčová slova: učebnice, Brno, matematika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.