06.04.2016 18:16


Brněnští studenti se utkali o poklad Tomáše Garrigua Masaryka

Autor: Růžena Machálková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

O získání pokladu Tomáše Garrigua Masaryka (TGM) se mohli brněnští studenti pokusit v pondělí na nádvoří Filozofické fakulty. Nadšenci si mohli vyzkoušet poznat na základě indicií slavného panovníka nebo zdolat historickou matematiku. Akci organizovala trojice studentek historie z druhého ročníku. Ty se pořádání ujaly jakožto nové členky studentského klubu Masarykových historiků. 

Audio

    Organizátorky Pavla Smýkalová a Denisa Hlobilová popisují průběh soutěže
         
    Autor: Růžena Machálková

Brno  ̶  O poklad TGM soupeřili v pondělí studenti Masarykovy univerzity na Filozfické fakultě v Brně. Jednalo se o v pořadí již devátý ročník této populárně naučné soutěže. Ve vědomostním klání se utkali členové celkem šesti týmů. Klíčem k vítězství bylo zdolání historicky laděných úkolů na téma Tvůrci dějin. „Soutěž pořádá klub Masarykových historiků každý semestr. Jejím cílem je nejen prohloubit vztahy mezi samotnými studenty historie, ale také ukázat účastníkům z ostatních fakult, že toto odvětví může být i zábavné,“ uvedla jedna z organizátorek Pavla Smýkalová.

Na tematicky rozdělených stanovištích si všichni příchozí mohli vyzkoušet úkoly z oblasti historických věd. Výhodou pro soutěžící byly nejen znalosti z dějepisu, ale i dovednosti v oblasti kreslení, zpěvu či scénické hry. Kromě obvyklých historických kvízů tak mohli členové týmů předvést i svůj umělecký talent při tvorbě karikaturní kresby ztvárňující jednu z událostí československých dějin. Dalším úkolem pak byla mimo jiné scénická variace atentátu na slavnou osobnost. V této kategorii šlo zejména o originalitu, a tak účastníci předvedli například i tragikomický muzikál představující zavraždění Johna Lennona.

„Ze strany soutěžících jde o příležitost dostat se do kontaktu s vyučujícími i spolužáky a zároveň o začlenění prvních ročníků do historické komunity. Pro nás je to skvělá šance, jak se zapojit do dění na fakultě a získat zkušenosti s plánováním podobných akcí,“ řekla organizátorka a studentka historie Denisa Hlobilová.

Účastníci si mohli vyzkoušet poznat na základě indicií slavného panovníka (Foto: Růžena Machálková)

Absolutním vítězem se stali členové týmu s netradičním názvem Labutí píseň pomsty surfujících sexy vampů v bikinách. Vyhlášení a ocenění vítězů se odehrálo v nedalekém podniku, kde všichni příchozí měli možnost zhodnotit průběh klání. „Soutěž se mi moc líbila, celý den sedím v knihovně, a tak je to pro mě velmi příjemné odreagování, při kterém se navíc můžu vidět se spolužáky,“ popsal jeden z účastníků Jan Kysučan.

Vítězové obdrželi historické publikace týkající se kupříkladu církevních dějin nebo časopisy zaměřené na vojenskou historii. Netradiční výhrou byla také sleva do brněnské veganské kavárny.

„Devátý ročník soutěže navazoval na tradici, která klub Masarykových historiků provází od jeho založení.  Klub sám o sobě vznikl za účelem organizace společenských událostí, jako je historické pasování, které má počátek již v osmdesátých letech. V porovnání s ním je tedy boj O poklad TGM relativně mladou záležitostí. Přesto si myslím, že se dnešní souboj velmi vydařil,“ uzavřel pravidelný účastník akcí klubu Masarykových historiků Stanislav Hasil.

Pořadatelé soutěže O poklad TGM byli s účastí i zapojením jednotlivých účastníků turnaje spokojeni a doufají, že v příštím semestru společně oslaví jubilejní desáté klání.

Klíčová slova: O poklad TGM, soutěž, Filozofická fakulta, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.