05.10.2017 17:55


Brněnští famfrpálisté se chystají na první zápas

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

„Famfrpál je nebezpečný stejně jako všechny ostatní sporty, pravidla mají až i sto padesát stran,“ tvrdí Ondřej Hujňák, vedoucí famfrpálové týmu v Brně. 

Brno – Skupinu famfrpálistů z Brna založil šestadvacetiletý student Vysokého učení technického Ondřej Hujňák teprve nedávno. Na základě svých zkušeností, které nasbíral při hraní na celoevropské úrovni, teď trénuje místní družstvo. První oficiální turnaj se bude konat v listopadu a zúčastní se jej také soupeři z Olomouce a Prahy. Famfrpál hrají podle daných pravidel tak, jak to Rowlingová popsala ve své knize Harry Potter ovšem s tím rozdílem, že jej hrají na zemi, místo aby létali. 

Na jakém principu tato hra funguje a co je jejím cílem?

Hráči na povel nasednou na tyče, které se osvědčily lépe než košťata, ačkoliv v Americe se stále ještě s košťaty hraje. Cílem je získat pro družstvo co nejvíc bodů, jednak z dobrého útoku camrálem a jednak z chytání zlatonky. Za jeden vhod camrálem do kruhů dostane družstvo deset bodů, za zlatonku třicet. Pozor si hráči musí dávat především na potlouky, které znamenají opuštění herního pole a také na to, že je při hře dovoleno použít i fyzickou sílu.

Do jaké míry je famfrpál rozšířený po Česku?

Největší družstvo u nás je v Praze, ti mají deset stabilních hráčů. My máme pět až šest a v Olomouci je to také hodně nestálé. Existují však i týmy v Liberci a v Hodoníně.

Kde jste se s famfrpálem setkal poprvé?

Poprvé jsem tuto hru viděl v Norsku, kde jsem to začal i hrát. Na tréninky nás chodilo šestnáct až dvacet, většinou to byli studenti z Erasmu.

Existuje nějaká vyšší famfrpálová liga?

Evropská a celosvětová liga. Jednou za dva roky je World cup, což je světový pohár, kde hrají jednotlivé národy proti sobě. Naposledy se hrál ve Frankfurtu a příští rok to bude zase. Mezi tím je evropský pohár.

Kam až dosáhla vaše famfrpálová kariéra?

Hrál jsem za Norsko, dokonce jsem se dostal do Norského národního týmu. Kromě toho jsem hrál na evropském poháru, což je soutěž, kde hrají evropské týmy proti sobě a nikoliv národnosti.

Jak funguje družstvo v Norsku, v čem je to tam jiné než u nás?

Tréninky byly standardně dvakrát až třikrát týdně na dvě hodiny, ale před důležitými turnaji se trénovalo víc. Mohli jsme používat školní hřiště, jejich osvětlení, kontejner, ve kterém jsme si mohli nechávat věci. Byla tam vidět ta podpora.

Hrajete v hábitech, aby to mělo tu pravou harrypotterovskou atmosféru?

Ne, hábity jsou zakázané už od úpravy pravidel, protože byly nebezpečné.

Je běžné, že se při hře člověk zraní?

Nejvážnější úraz, který jsem zatím měl, byla naražená žebra. Pravidla jsou tak obsáhlá, aby se předešlo jednotlivým zraněním. Například před dvěma roky se přidala jako povinná výbava chránič zubů.

Klíčová slova: famfrpál, turnaj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.