03.05.2018 12:06


Brněnský projekt pro rodiny bez domova získal prestižní cenu. Výhra půjde na boj proti chudobě

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rapid Re-housing je úspěšný brněnský projekt, který bojuje s bytovou nouzí a pomáhá rodinám ohroženým bezdomovectvím. Šestačtyřicet z padesáti zapojených rodin již získalo stabilní bydlení a Rapid Re-housing obdržel evropskou cenu SozialMarie.

Ilustrační obrázek, Nová radnice v Brně. Foto: Ondřej Zoubek

Brno – Prestižní ocenění SozialMarie náleží každoročně projektům, které s velkou dávkou inovace reagují na sociální výzvy. Letos soupeřily o evropskou cenu iniciativy z České republiky, Slovenska, Rakouska, Chorvatska a Maďarska, přičemž jako vítěz vzešel ve Vídni v úterý brněnský projekt Rapid Re-housing. Pro jeho tvůrce znamená značné ocenění a nepochybně motivaci do další práce.

Z bezmála 240 projektů vybrali porotci finálovou třicítku a finanční odměnu rozdělili mezi nejlepších patnáct. Rapid Re-housing, který pomáhá rodinám bez domova, všechny ostatní předčil. "Je to další velké zadostiučinění pro náš tým. Ukázali jsme, že tento přístup funguje a je efektivní," řekl uvolněný brněnský zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno). Projekt navrhla Platforma pro sociální bydlení a spolu s Brnem jej rozvíjí organizace IQ Roma a Ostravská univerzita.

Už v roce 2016 dostalo díky projektu padesát brněnských rodin v nouzi možnost stát se nájemníky. Brněnští radní vyčlenili padesát bytů a k dnešnímu dni pomohli šestačtyřiceti rodinám. "Projekt předčil veškerá očekávání. Chceme v práci na tomto projektu pokračovat a bezdomovectví rodin ukončit úplně. Věřím, že jsme inspirací pro další města," uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Rapid Re-housing je prvním českým projektem, který vedle stabilního bydlení zlepšuje také celkovou situaci rodin.

S vítězstvím v soutěži SozialMarie je spojena peněžní výhra 15 tisíc eur (zhruba 375 tisíc korun). "Peníze použijeme na další boj proti chudobě, ideálně pro Nadační fond města Brna," dodal Freund. V následujících týdnech hodlá prosadit akční plán projektu, který by s bezdomovectvím rodin s dětmi v Brně skoncoval definitivně.

Klíčová slova: bydlení, re-housing, Rapid Re-housing, Martin Freund, Petr Vokřál, SozialMarie, ocenění, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.