19.03.2011 17:31


Brněnský obchod prodává návykové suvenýry

Autor: Jakub Fabík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V posledních měsících se v tuzemsku rozrostly obchody se sběratelskými předměty. Jejich nabídka obsahuje látky, které svým účinkem připomínají drogy. Samotní provozovatelé obchodů tvrdí, že látky nejsou určeny pro lidi. Personál však mimo jiné rád poradí, jaký účinek by na člověka daný suvenýr měl a k jaké droze by se dal přirovnat.

Autor: Jakub Fabík

Brno - Ve sběratelském obchodě na Jánské ulici v Brně prodávají návykové látky. Personál obchodu si je vědom, že neprodává pouze suvenýry a rád zákazníkům doporučí látku, která se svými účinky podobá nelegálním drogám. Dokázaly to záběry ze skryté kamery pořízené přímo v obchodě. Na nich obsluha radila, který z výrobků se účinky podobá kokainu nebo například, jak si vybrat správně silný výrobek. V případě, že by se dokázalo, že tímto jednáním nabádají jiné osoby k užívání návykových látek či jinak podporují jejich šíření, dopouštěli by se provozovatelé trestného činu nazvaného „ Šíření toxikomanie“.

„Orgány činné v trestním řízení by samozřejmě musely mít prokázané, že předmětné syntetické látky jsou látkami návykovými,“ vysvětluje advokát Petr Kučerák. V takovém případě by hrozil provozovatelům zákaz činnosti nebo až tříleté vězení.

Takzvané sběratelské obchody, jejichž sortiment tvoří syntetické látky s účinky podobnými účinkům drog se v zimních měsících rozrostly po celé České republice. Vytlačil je sem zákaz v sousedním Polsku. Ve většině měst se proti nim zvedla vlna nevole, avšak donedávna nebylo možné provést proti nim žádné právní kroky. Zmíněné substance totiž nebyly zapsány na seznamu zakázaných látek a samy obchody se zaštiťovaly tím, že jejich výrobky nejsou určeny ke konzumaci. Ve čtvrtek však poslanci schválili rozšíření seznamu zakázaných látek o nové látky, obsažené právě v suvenýrech ze sběratelských obchodů. Pokud toto rozšíření schválí i senát, bude to pro tyto obchody nejspíš znamenat konec.

Klíčová slova: Obchod, suvenýry, sběratelské předměty, drogy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.