11.03.2014 12:31


Brněnský Jeden svět startuje už za pět dní

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Už pošestnácté mají diváci možnost navštívit festival Jeden svět. Jeho hlavním tématem je práce, avšak filmy a dokumenty se nevyhýbají ani aktuálním událostem. V Praze festival končí 12. března, poté se přesune do dalších třiatřiceti měst po celé České republice. 

Brno – Letošním ústředním motivem festivalu Jeden svět se stala práce. Jeho tvůrci se snaží upozornit na skutečnost, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Práce lidi spojuje - ať už se o ni někdo bojí, jiný ji hledá a někdo naopak kvůli zaměstnání přichází o svůj osobní život. Přehlídka filmů však nabídne i snímky, které odráží aktuální témata ve společnosti.

Brněnský Jeden svět zahájí film Prales tančících duchů. Foto: archiv Jeden světBrněnský Jeden svět slavnostně zahájí 17. března film Prales tančících duchů švédské filmařky Lindy Västrik, před kterým proběhne charitativní dražba. Výtěžek z ní poputuje na konto občanského sdružení Život postaru, jehož cílem je pomoci ekvádorským indiánům ve snaze o zachování jejich domova a kultury. „Každý rok vybíráme cíl naší dražby tak, aby částka, kterou získáme, byla na zvoleném projektu viditelná. Rozhodujeme se také podle toho, zdali se jedná o věc, která si zaslouží větší propagaci. Všichni členové přípravného týmu festivalu mohou přinést svůj vlastní návrh – letos jsme jich měli šest a do výběru vítězného jsme zapojili i veřejnost,“ vysvětlila koordinátorka brněnského Jednoho světa Kateřina Petrášová.

Jednotlivé organizační týmy dodávají lokálním podobám festivalu specifický ráz. Z tohoto důvodu se liší například zahajovací filmy v jednotlivých městech. Prales tančících duchů byl vybrán právě s ohledem na zaměření charitativní dražby. Unikátní je také brněnské MamaKino, v rámci kterého budou projekce některých filmů uzpůsobeny potřebám rodičů s dětmi. „Rádi bychom nabídli možnost zúčastnit se festivalových projekcí i rodičům na mateřské dovolené. Jejich možnosti jsou limitované starostí o dítě. Zvuk ztlumíme s ohledem na nejmenší diváky, k dispozici budou i přebalovací pulty či hrací koutky,“ dodala Petrášová. Brněnský Jeden svět nabídne v devíti dnech celkem 38 dokumentů, 66 veřejných a 48 školních projekcí. 

Co si nenechají ujít členové brněnského organizačního týmu Jednoho světa?

Jana Staňková. Foto: archiv Jeden svět

Jana Staňková; propagace

Určitě nevynechám snímek Raduga (slavnost duhy) - protože chci vidět příběh lidí, kteří dobrovolně zvolili život v přírodě, usilujíce o spirituální bohatství místo toho materiálního. Dokument navíc osobně představí sám režisér v sobotu 22. března v kině ART. Dále si rozhodně nenechám ujít přednášku Šimona Pánka o tom, jak se pracuje v největší rozvojové a humanitární organizaci ve střední Evropě, především proto, že studuji mezinárodní rozvoj a tahle problematika mě zajímá. 

 

Ivana Rybanská. Foto: archiv Jeden svět

Ivana Rybanská; dramaturgie, debaty a festivalové noviny

Nie je pravidlom, že máme na festivale skvelé slovenské dokumenty a preto ma tento rok obzvlášť teší, že sú dva. Banícky chlebíček je pohľadom na zlatú minulosť, šedú prítomnosť a nejasnú budúcnosť baníckeho kraja na juhovýchodnom Slovensku. Kauza Cervanová zas ukazuje ako minulosť slovenskej ovplyvňuje dnešok. Som rada, že po oboch filmoch budú môcť diváci diskutovať priamo s režisérmi.

 

Jan Blažek. Foto: archiv Jeden svět

Jan Blažek; produkce

Jan Blažek. Foto: archiv Jeden světV posledních letech mě na festivalu zajímají dokumenty o specifických osudech jednotlivých lidí a možnostech, jak jim pomoci, ať už se jedná o osoby na okraji společnosti nebo lidi na okraji prostorovém, kteří z řadové společnosti odešli a pomohli si tak sami. Takové filmy naleznete hlavně v programové sekci Pod povrchem všednosti. Osobně se těším na režiséra Bričkovského a jeho nový dokument Raduga (slavnost duhy). Oceňuji v něm povznášející klid Sibiře a duchovní rozměr snímku zachycující cesty a osudy lidí žijících v tomto konci světa. Doporučuji však nahlédnout do našich programových skládaček a zakroužkovat si své tipy.

 

Radka Maková Foto: archiv Jeden svět

Radka Maková; dobrovolnický tým

Určitě si nenechám ujít slavnostní zahájení festivalu, které proběhne 17. března od 18 hodin v krásném prostředí Scaly. Líbí se mi propojení festivalu s dobrou věcí, kterou je dražba na zahájení pro organizaci Život postaru. Po ní bude následovat projekce zajímavého filmu Prales tančících duchů s debatou.

Klíčová slova: Jeden svět Brno, festival, filmy, projekce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.