18.05.2018 21:55


Brněnský Besední dům ožil filmovou hudbou

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Brněnským Besedním domem zněly ve středu 16. května známé i méně známé filmové melodie, o což se postaral Symfonický orchestr Masarykovy univerzity vedený Martinem Mazánkem. Zazněly třeba písně z filmu Jurský park nebo Poslední mohykán. Někteří návštěvníci se pro velký zájem do sálu ani nedostali.

Orchestr Masarykovy univerzity. Foto: Tereza Kučerová

Brno – Zavřít oči a zaposlouchat se do živě hrané hudby z Pána prstenů nebo Pirátů z Karibiku. To umožnili hudebníci Symfonického orchestru Masarykovy univerzity, kteří jsou zároveň studenty Masarykovy a dalších brněnských univerzit. „Z koncertu mám dobrý pocit, vše se povedlo a publikum vytvořilo skvělou atmosféru,“ konstatovala koncertní mistryně orchestru Sabina Baronová.

Orchestr repertoár složený z filmových melodií představil již podruhé a opět se setkal s úspěchem, mnoho lidí se do sálu vůbec nedostalo. Velké fronty na koncert se tvořily už hodinu před začátkem a někteří zájemci se do sálu vůbec nedostali. „Dovnitř se nedostalo asi padesát lidí,“ vyjádřil se na facebookové události Jan Juránek.

Začátek koncertu potěšil fanoušky dinosaurů. První skladbou totiž byla filmová skladba Highlights from Jurassic Park od Johna Williamse, směs melodií z Jurského parku. „Tuto skladbu jsem původně neměla moc ráda, ale hodinami trénování mi přirostla k srdci,“ sdělila houslistka orchestru Kateřina Dynková.

Následovala hudba z filmu Poslední mohykán. „Při poslechu této skladby jsem měla husí kůži, třáslo se mi srdce a zapomínala jsem dýchat. Byl to pro mě jeden z nejsilnějších hudebních zážitků,“ sdělila návštěvnice vystoupení Michaela Procházková.

Fanoušci animovaných filmů nepřišli zkrátka. Orchestr zahrál hudbu z filmu Jak vycvičit draka od skladatele Johna Powella. Dostalo se také na hudbu z Gladiátora od Hanse Zimmera. Orchestr své vystoupení zakončil hudbou Klause Badelta, která zazněla v Pirátech z Karibiku. „Chodím na představení filmové hudby často, ale tak dobré Piráty z Karibiku jsem ještě neslyšel,“ pochválil symfonický orchestr návštěvník Michal Kolář.

Další sezónu chce Mazánek repertoár obměnit. „Příště bych se rád vrátil ke klasice, filmovou hudbu hrajeme už dvě sezóny. Určitě ji ale nechci úplně vyřadit. Je potřeba najít ten správný balanc, aby mohl člověk dělat zajímavou hudbu a zároveň se zavděčit publiku,“ shrnul budoucí plány Mazánek.

Klíčová slova: Symfonický orchestr Masarykovy univerzity, Martin Mazánek, filmová hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.