29.03.2012 18:55


Brněnský babybox zachránil už devět dětí

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V popelnici umřu! Takové je jedno z hesel propagující babyboxy. V České republice zdravotníci ve schránce objevili už 69 dětí. Brněnský babybox pomohl poslední únorový den zachránit chlapečka Viléma. Chlapec je devátým dítětem v Brně, které někdo do babyboxu odložil.

Brno Brněnský babybox je druhým nejvyužívanějším v republice. Od instalace babyboxu 3. listopadu 2005 bylo do schránky odloženo už devět dětí, šest dívek a tři chlapci.

Primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Milosrdných bratří Ludmila Brázdová uvedla, že první novorozeně, které někdo do nemocnice přinesl, zůstalo ležet v košíku na vrátnici. „Prvnímu chlapečkovi jsme říkali Péťa Plaváček. Rodička nám ho donesla asi půl roku před tím, než jsmel babybox zřídili, protože se už o schránce psalo v novinách,“ řekla. Dodala, že se před zřízením babyboxu nikdy nestalo, aby někdo donesl dítě přímo do nemocnice. „V okamžiku, kdy se rodička objeví, ji musím nahlásit na policii, protože vím, o koho se jedná,“ nastínila primářka. V takovém případě se výrazně komplikuje proces adopce. Při odložení do babyboxu může jít dítě k adopci téměř okamžitě. „Třeba únorový Vilémek je už od neděle u rodiny,“ přiblížila Brázdová.

Brněnský babybox je umístěn v ulici Polní.Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž jej ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. V Brně je možné dítě vložit do Babyboxu v Nemocnici Milosrdných Bratří v Polní ulici. Schránka je zabudovaná hned vedle vchodu do nemocnice. Otevřít dvířka lze pouze jednou a ihned po uzavření boxu se spustí zvuková signalizace na novorozeneckém oddělení. Personál novorozence neprodleně vyzvedne druhými dvířky zevnitř budovy. Mimo jiné musí lékaři vyřešit i to, jak se bude dítě jmenovat. „Novorozenec samozřejmě nemá rodný list, v dokladech má uvedeno úřední jméno Bezejmený Bezejmený. Proto dáváme dětem vlastní jména,“ vysvětlila Brázdová. Uvedla také, že adoptivní rodiče mohou své dítě s rozhodnutím soudu přejmenovat.

Náklady za babybox jsou téměř nulové. „Za rok 2011 jsme náklady vyčíslili na pouhých 8 000 korun. Schránka se vytápí na sedmatřicet stupňů. Je nutné uhradit také dezinfekční prostředky na její čištění. Nic jiného ke svému provozu nepotřebuje,“ tvrdí primářka Brázdová.

Čeští odborníci nejsou v názorech na zřizování babyboxů jednotní. Jedním z řady odpůrců je i předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg. „Žena má dneska mnoho jiných možností, než je babybox. Může dát souhlas k osvojení nebo dítě zanechat v kojeneckém ústavu, kde zařídí adopci. Děti z babyboxů navíc ztrácí svou identitu,“ tvrdí Schneiberg. Tomu oponuje iniciátor vzniku babyboxů v Česku Ludvík Hess. „Odpůrci většinou zákony vykládají příliš jednostranně. Článek sedm Úmluvy o lidských právech jasně hovoří o tom, že dítě má právo znát své rodiče, pokud je to možné. Důležitý je onen dovětek,“ řekl Hess. S ním se shoduje i úřednice Magdaléna Chlumská. „S rozmisťováním babyboxů určitě souhlasím, protože se díky nim podařilo zachránit několik desítek dětí, které by jinak možná neměly šanci žít,“ řekla.

Odkládání dítěte, které matka nedokázala uživit, bylo běžné už ve středověku. Používala se jednoduchá technika v podobě otočných zařízení namontovaných do bran nebo do zdi domů pro nalezence, nemocnic a klášterů. Novodobá vlna zřizování babyboxů nastala kolem roku 2000. Dnes babyboxy fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu.

Klíčová slova: Babybox, Brno, novorozenec, Ludvík Hess, Ludmila Brázdová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.