11.03.2015 22:43

Brněnskou euforii zkazil Okál. První bod získali hokejisté Zlína

Autor: Havel Adam | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Nová zkušenost. Brněnská Kometa vstoupila do čtvrtfinále play-off prohrou. Loni i před třemi roky touto dobou naopak slavila výhru. První změnu Brňané pocítili už před startem zápasu, jelikož na rozdíl od minulých sérií začali na domácím ledě, druhou pak na jeho konci, když se neradovali z úvodního bodu. Ve středu prohráli se zlínskými ševci 2:3 po prodloužení a v sérii hrané na čtyři vítězná utkání prohrávají 0:1.

Brno – Euforii vystřídalo zklamání. Jedenáct sekund před koncem základní části se Kometa radovala z vyrovnávací branky, když Vojtěch Němec posunul zápas do prodloužení. Jenže v nastavení už po šestačtyřiceti sekundách udeřil zlínský Zdeněk Okál. „Udělali jsme chybu, kterou hosté potrestali. Přesně tohle oni umí a my se proto chybám musíme vyvarovat,“ nehledal výmluvy autor gólu na 2:2.

Kometa ve třetí dvacetiminutovce doháněla ztrátu, kterou nabrala v prostřední části. Zlínští otočili vývoj utkání dvěma rychlými brankami po sobě, když obě vměstnali do rozmezí osmnácti sekund. „Polevili jsme v koncentraci a vlastní nedůsledností jsme soupeři nabídli lehké góly. Nemyslím si, že nás to jakkoli rozhodilo, ale tímto způsobem se pravděpodobně bude odvíjet celá série a my se nesmíme nechat zlomit,“ upozornil Němec.

Na konci sice dotahovali, ale do vedení šli jako první Jihomoravané, slovo si na úvod série vzal symbolicky kapitán Leoš Čermák. Šlo o jeden z prvních světlých momentů Brna v utkání. „Na začátku se u nás projevila lehká nervozita. Dlouho jsme čekali na play-off, byli jsme nerozehraní. Musíme se ze špatného konce oklepat do dalších zápasů,“ podotkl brněnský trenér Vladimír Kýhos.

Jeho protějšek na střídačce Zlína měl velkou radost, když favorita obral o první bod. „Hrál se klasický úvodní zápas série, ve kterém se spíš bojovalo, než předváděl hezký hokej. Všichni hráči na ledě měli hodně sil. Jsme velmi rádi za výhru, když se k nám v prodloužení přiklonilo štěstí, které od nás v poslední minutě základní hrací doby odešlo,“ uvedl zlínský asistent trenéra Juraj Jurík.

Oproti standardním duelům moravských týmů rozhodčí rozdali málo trestů. Dokonce žádný brněnský hráč neseděl na trestné lavici. Za jediný prohřešek Brňana proti pravidlům sudí nařídili trestné střílení, které proměnil Roman Vlach. Zlínští dostali tři menší dvouminutové tresty. Poslední z nich Kometa potrestala. „Hrálo se hodně tvrdě, ale čistě. Přesto oba týmy z minima vytěžily maximum. Do dalších utkání nechceme nic měnit, jen se musíme soustředit každý na svůj výkon, soupeři nemůžeme dát tolik prostoru,“ řekl Němec.

První odveta čeká oba soupeře už ve čtvrtek, jelikož program play-off je tradičně zhuštěný do pár dní. Sezona vrcholí a hráči se nemají proč šetřit. O nápravu prvního neúspěchu se brněnští hokejisté pokusí od šesti hodin odpoledne. Poté se série přesune na Valašsko, kde bude pokračovat v neděli.

PRVNÍ NEZDAR. Kometa prohrála úvodní zápas čtvrtfinále, Zlínu podlehla 2:3 po prodloužení. Foto: Ivo Dostál

HC Kometa Brno - PSG Zlín 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Čermák (Káňa, Vágner), 60. Němec (Koreis, Kováčik) – 31. Žižka (Marušák, Čajánek), 31. Vlach (TS), 61. Okál (Marušák, Leška)Rozhodčí: Oldřich Hejduk, Vladimír Šindler - Tomáš Brecha, Libor Suchánek. Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Vojtěch Němec - Tomáš Žižka. Stav série: 0:1.

Sestava HC Kometa Brno: Čiliak (Falter) - Kováčik, Ptáček, Hanzlík, Vágner, Malec, Kuboš, Hájek - Hruška, Němec, Ton - Burian, Koreis, Vondráček - Dočekal, Zohorna, Honejsek - Káňa, Čermák (C), Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.

Sestava PSG Zlín: Štůrala (Kašík) - Horák, Marušák, Žižka, Valenta, Řezníček, Kotvan, Stuchlík - Veselý, Čajánek (C), Svoboda - Říčka, Vlach, Holík - Köhler, Leška, Okál - Sedláček, Fořt, Ondráček. Trenér: Rostislav Vlach.

Klíčová slova: Kometa, hokej, play-off, Zlín