14.11.2017 22:47


Brněnské únikové hry jsou na vzestupu

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

První únikovou hru si obyvatelé Brna mohli zahrát před více než třemi lety. Tehdy ale byla v Brně pouze jedna. Od té doby se jejich počet zvýšil na více než patnáct. Hra s původem v Japonsku spočívá v řešení úkolů v malé skupině lidí a snaze dostat se ven z místnosti v co nejkratším časovém limitu. Únikové hry jsou oblíbené zejména u firem, které tímto způsobem pořádají teambuildingové akce.

Exit Game v podzemí Zelného trhu. Foto: Sára Zedková

Brno – Uzavřená místnost, omezená časomíra, nejčastěji pětičlenné týmy, spolupráce. Tak by měla vypadat klasická úniková hra. Díky nutnosti kooperace na jednotlivých úkolech jsou interaktivní hry s původem v Japonsku oblíbené u firem jako teambuildingové akce. Jestě před čtyřmi lety si ale lidé mohli únikovou hru v Česku zahrát jen v hlavním městě. Do Brna se první exit game dostala v roce 2014.

Nejstarší brněnskou únikovkou je Exit Game v Masarykově ulici. Od původních majitelů ze Slovenska ji v minulém roce odkoupila Eva Masaryková s partnerem. „Původní majitelé se inspirovali v Bratislavě, kde v té době už pár únikovek bylo. V Česku se daly únikovky hrát jen v Praze. Začali tedy hledat místo, kde začít. Brno je mezi Bratislavou a Prahou, a tak volba padla na Brno," popisuje vznik nápadu Masaryková, která Exit Game v Masarykově ulici vedla už od začátku. V roce 2015 zažilo Brno boom v únikových hrách.

Podle Masarykové je vybudování únikové hry finančně celkem náročné. „Významnou částku tvoří prostory. Nejdražší je přímo ta místnost. Někdo ji musí navrhnout a vytvořit, musí se koupit kulisy a předměty," říká. Hra musí být dobře propracovaná. „Při vytváření je důležitá atmosféra. Osvětlení, zvuky, kulisy - všechno do sebe musí zapadat. Propracované úkoly dokážou více vtáhnout," vysvětluje Tomáš Kloboučník, který se vytvářením únikových her zabývá.

Klasická hra se hraje v jedné místnosti ve dvou až pětičlenných týmech, které musí spolupracovat a plnit úkoly. Cílem je dostat se z místnosti pod stanovený časový limit. Trochu netradiční pojetí únikové hry představuje Exit game v labyrintu pod Zelným trhem. „Naše hra se od těch klasických trochu liší. Není omezená do jedné místnosti. Je to takový mix únikové hry a cesty za pokladem," popisuje koordinátorka brněnského podzemí Zuzana Schmidtová.

Únikové hry známé také jako escape nebo exit games jsou častou volbou pro teambuilding. „Často nás oslovují firmy, které u nás chtějí pořádat teambuilding. Některé se i vracejí," říká Masaryková. Nejčastějšími návštěvníky bývají hlavně lidé do třiceti let. Jednou z nich je i osmadvacetiletá Petra Záměčníková. „Líbí se mi to napětí, nutnost spolupráce v týmu a stupňující se nervozita s ubývajícím časem. V Brně jsou podle mě nejlepší hry od MysteryRoom, Locksmith escape a Brainfaq," říká Zámečníková.

Klíčová slova: únikové hry, exit games, escape games, zábava, volný čas, teambuilding

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.