08.03.2015 12:22


Brněnské sběrny si zvykají na novou vyhlášku

Autor: Janošek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Je to přesně týden, co začala platit nová vyhláška ministerstva životního prostředí omezující platby v hotovosti ve sběrných dvorech. Lidé už za kovový šrot nebudou dostávat peníze „na ruku“, ale nejčastěji na účet nebo složenkou do místa bydliště. „Přibylo nám starostí i výdajů,“ shodují se brněnské sběrny.

BrnoSběrny kovů už nesmějí vyplácet v hotovosti. Vyhláška, od které si ministerstvo slibuje snížení počtu krádeží kovů, platí teprve týden. Výrazné změny však už pociťuje většina sběren. „Přibylo nám papírování a museli jsme změnit celý účetní systém,“ prozradil Marian Konečný, pracovník sběrny v Brně v Horních Heršpicích. „Zatím posíláme lidem peníze na účet, ale do 14 dnů chceme začít i s poštovními poukazy a složenkami,“ dodal Konečný.

Právě poštovní poukázky jsou jednou z možností, jak lidem za kovový šrot vydat peníze. Tento způsob je však zpoplatněn 35 korunami a celý převod se může protáhnout až na čtyři dny.

Mnozí tak využili posledních únorové dny a sběrny doslova zasypali. „Minulý týden se tady nedalo pohnout. Všichni se snažili na poslední chvíli dovést, co se dalo. Asi dostali strach, že v březnu už za šrot nedostanou peníze,“ popsal situaci Konečný. Dnes už kolony aut před sběrnami nevznikají. Na většině míst klesl počet zákazníků až o polovinu.

Prázdný vjezd do sběrny v Horních Heršpicích. Foto: David Janošek

Zatímco u provozovatelů sběren nová vyhláška nemá pochopení, někteří zákazníci ji naopak vítají. „Já si myslím, že je dobře, že se zavedla. Normálním lidem je jedno, jestli dostanou peníze na ruku nebo na účet. Alespoň se přestane tolik krást,“ říká zákazník Pavel Pokorný, který ke sběrně v Horních Heršpicích přijel s dodávkou plnou zrezivělých trubek.

S tím však nesouhlasí sběrny. „Kriminalitu to určitě nevyřeší. Lidé, kteří se tím živí, si klidně pro peníze zajdou na poštu,“ tvrdí Jan Habijanič, vedoucí sběrny v ulici Špitálka. Navíc stále zůstala možnost vyplácet hotovost za odevzdaný papír a autobaterie.

Úprava železa. Foto: David Janošek

Zavedení bezhotovostní platby může podpořit také černý trh s kovem, což potvrdily i sběrny. Podle některých se tak děje už i v Brně. „Máme ověřeno, že některé sběrny za kov vydávají normálně hotovost. Poslali jsme tam pár chlapů s kusem mědi a vrátili se s penězi. Je otázkou, jak dlouho to bude nepoctivcům procházet,“ řekl pracovník z brněnské sběrny, která ze strachu z možné odplaty nechtěla být jmenována. 

Klíčová slova: sběrny kovů, vyhláška, bezhotovostní platba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.