28.09.2014 14:16


Brněnské dny pro zdraví odstartovaly závodem pro podporu autistických dětí

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dvacátý ročník Brněnských dnů pro zdraví začal v pátek v parku Lužánky charitativním štafetovým během You Dream We Run. Projekt má pomoci splnit sny pěti dětem, které trpí autismem. Kromě desítek závodníků přišel akci podpořit i primátor města Brna Roman Onderka a armádní generál Petr Pavel.

I přes pošmourné počasí se lužánecký park začíná po třetí hodině odpolední plnit běžci v modrých tričkách. To je hlavní vstupenkou na štafetový závod, ve kterém se běží na podporu dětí s autismem. Kdo nemá objednané tričko, koupí si alespoň placku s logem projektu, který pro letošní rok spolupořádá sdružení Modrá beruška složené převážně z rodičů autistických dětí. Jako modré berušky tudíž působí i organizátoři, kteří kromě již zmiňovaných trik mají na hlavě čelenky s tykadly. Brzy se ale modrá vlna, která Lužánky obsadila, začíná mísit s khaki zelenou. To když se na místo závodu pomalu sjíždějí studenti vojenské akademie a vojenští představitelé, neboť patronátu nad celou akcí se ujalo Krajské vojenské ředitelství Brno.

Po chvíli se všichni dohromady začínají chystat na příjezd nejvýznamnějšího hosta, generála Petra Pavla, který dokonce přislíbil účast na samotném běžeckém závodě. Přijíždí sice s menším zpožděním, ale zato dobře naladěn, v uvolněné náladě a dokonce v civilu. Společně s primátorem Romanem Onderkou, který má štafetu slavnostně odstartovat, ho vítají chlebem a solí a část běžců pro něj vytváří i čestnou uličku. Potom ho ještě oficiálně pozdraví i velitel krajského vojenského velitelství plukovník Luděk Lacina a všichni společně se odeberou k pódiu.

Píseň You Dream We Run zpívalo celé publikum. Foto: Zuzana RichtrováNejdříve k přítomným promluví generál Pavel. „V poslední době se mi zdá, že lidé, kteří dělají něco nezištně, pro dobrou věc, jsou společností vnímání jako blázni. Jsem moc rád, že se nás, bláznů, tady dnes sešlo tolik,“ uvádí Pavel. Moderátorka akce vyzývá k mikrofonu i Onderku. „Každý z nás se může narodit s postižením, ať už více či méně viditelným. Ale probudit se každý den a udělat něco pro dobrou věc, to má smysl,“ říká brněnský primátor Onderka. Za velkého potlesku publika potom na pódium vystoupí i pořadatelka Eva Honková ze sdružení Modrá beruška, ocení účast a podporu diváků a poděkuje za jejich pomoc při plnění dětských snů. Potom už z pódia zazní hymna You Dream We Run od Pavla Borka v podání skupiny Alma, kterou si společně se zpěváky notuje i celé publikum. A může se přejít k samotnému závodu.

Běžeckých týmů se účastní celkem osm, včetně pořadatelské Modré berušky. Po rozdání štafetových kolíků se závodníci staví na start a Roman Onderka spouští časomíru nastavenou na 24 hodin. Tak dlouho totiž musí zůstat štafetový kolík v pohybu na běžecké dráze. Vzhledem k tomu, že jde o podporu dobré věci, závodníci můžou kolečko kolem parku buď proběhnout ve svém rekordním čase, nebo smí trasou projít obyčejnou chůzí či projet ji na koloběžce. Zkrátka hlavně přijít a podpořit. A přestože nejkreativnější závodní družstvo získá dvouhodinový pobyt ve wellnes hotelu, větší odměnou je všem zúčastněným dobrý pocit a vědomí, že mohli pomoct někomu splnit jeho sen.

 

Klíčová slova: You Dream We Run, Lužánky, Roman Onderka, Petr Pavel, autismus, závod, štafeta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.