13.11.2013 22:11

Brněnské basketbalistky podlehly v Evropské lize Krakovu

Autor: Markéta Chrástková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Prestižní Euroligu v ženském basketbale hrají každoročně dva české týmy. Zatímco nabitý kádr Pražanek chce dojít alespoň do finálové osmičky, omlazené brněnské „Žabiny“ touží po postupu ze skupiny.

Autor: Markéta Chrástková

Brno – Basketbalistky Imos Brno se v letošní sezóně poprvé představily v evropské soutěži Euroliga na domácí palubovce. Po těsné porážce v úvodním zápase proti maďarské Šoproni chtěly hráčky své zaváhání napravit doma proti polskému Krakovu a nalákat tak do haly co nejvíce fanoušků. Ti sice přišli v hojném počtu, avšak ve vyrovnaném utkání museli nakonec skousnout porážku 61:67.

Úvod lépe vyšel domácím basketbalistkám, především díky Švédce Ashley Key, která zaznamenala první tříbodovou střelu zápasu. Na ni později za skóre 10:8 navázala křídelnice Alena Hanušová, která také úspěšně zakončila střelu za tři body. Polky však po oddechovém čase hru vyrovnaly a v závěru první čtvrtiny otočily skóre na svou stranu. Velký podíl na tom měla Američanka Jantel Lavender, která svým košem upravila stav na 17:23.

Ve druhé čtvrtině náskok soupeřek narostl až na desetibodový rozdíl 19:29, který Polky nadále držely díky jasné převaze pod košem. U domácích basketbalistek se navíc projevila střelecká krize. Přesto však dokázaly po několika úspěšných nájezdech Hanušové snížit na rozdíl čtyř bodů, 35:39.

Třetí čtvrtina byla pro Brňanky opět ve znamení střeleckého útlumu. Šestibodovou sérii soupeřek tak znovu utnula až tříbodová střela domácí Hanušové. Příliš faulů, ztrát míče a neschopnost ubránit hvězdu polského týmu Jantel Lavender určila skóre 47:52.

V poslední čtvrtině se domácí hráčky rozehrávaly pomaleji, avšak koš Slovenky Ivany Jalčové v poslední vteřině limitu na střelu je nabudil k obratu. Opět to na sebe vzaly Ashley Key a především Alena Hanušová, která svými proměněnými trestnými hody snižovala minutu před koncem na 61:62. Trenér soupeřek si vzal oddechový čas, což se mu posléze vyplatilo. Polky zlepšily obranu a domácím basketbalistkám po neproměněných střeleckých pokusech nezbylo nic jiného, než je faulovat. „Je škoda, že jsme na konci jen dotahovaly. Kdybychom je přehrály dvěma, třemi body, mohly by začít zmatkovat. Pak bychom to třeba dotáhly do vítězného konce,“ konstatovala Alena Hanušová.

Konečné skóre zápasu tak zůstalo 61:67 v neprospěch domácích basketbalistek. Nejlepší hráčkou Brňanek byla Hanušová s devatenácti body, soupeřky táhla za vítězstvím Jantel Lavender s čtyřiatřiceti body.

Klíčová slova: BK Imos Brno, basketbal, Euroliga, Wisla Krakov