01.11.2013 10:11


Brněnská zoo slaví šedesátku. Umcovi nadělila nový bazén, pro návštěvníky chystá tři expozice

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lední medvěd Umca z brněnské zoologické zahrady si včera poprvé zaplaval v novém bazéně. Samec, kterého chovatelé minulý rok přestěhovali do záložního výběhu, si tak může užívat většího komfortu. Samice Cora se mezitím bude starat o jejich dvě mláďata.

Brno - V brněnské zoologické zahradě postavili nový bazén pro lední medvědy. Je součástí záložního výběhu, kam je vždy v září přesouván samec Umca. Předpokládá se totiž, že samice bude v tomto období březí. Chovatelé se rozhodli vybudovat záložní výběh, protože Umca v minulosti špatně snášel přesuny do jiných zoologických zahrad. „Je to pro nás velký výdaj, avšak s ohledem na popularitu našich medvědů v evropském měřítku je pochopitelné, že pro ně musíme čas od času něco udělat, “ prohlásil ředitel zoo Martin Hovorka. 

Bazén bude mít využití i po Umcově odchodu. „Uděláme z něj velký bazén pro medvědy v hlavním výběhu,“ dodal Hovorka. Pokud se zoologické zahradě podaří získat peníze, řemeslníci stavbu zahájí příští podzim.

Tři nové expozice

Vedle nového bazénu začala v polovině října i stavba tří expozic. Technicky nejnáročnější je vybudování průchozí klece orlů bělohlavých. „Celá koncepce je udělána tak, aby v těchto malých prostorách co nejvíce vynikl život zvířat a aby návštěvník vnímal expozici a ne to, co se děje venku,“ uvedl architekt projektu Vratislav Danda. Aby mohly být jednotlivé prvky instalovány, bylo zapotřebí vyvinout speciální způsob montáže, protože voliéra se nachází v kopcovitém terénu.

Stavět se bude i v místě současné vyhlídky před výběhem Safari a pod pavilonem exotického ptactva, kde dosud nevyužitou stráň vyplní průchozí expozice klokanů. 

Výsledky fotografické soutěže

Zoo Brno letos slaví šedesát let od svého založení. Při této příležitosti si ve spolupráci s agenturou Time4event připravila pro studenty základních a středních škol soutěž o nejoriginálnější skupinovou fotografii v areálu zahrady, doplněnou o přání v délce šedesáti písmen. „Účast jsme čekali o něco větší. Z šesti tříd jsme jako nejlepší vyhodnotili příspěvek Střední školy potravinářské, obchodu a služeb Brno,“ uvedl jednatel společnosti Time4even Pavel Bříza. Vítězové obdrželi vstupenky na koncert Ewy Farné, který se uskuteční v sobotu 2. listopadu od osmnácti hodin v prostorách kulturního centra Semilasso.

Klíčová slova: Brno, zoo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.