09.03.2013 20:27


Brněnská Fakulta sociálních studií je zpět v čele žebříčku kateder psychologie

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Hospodářské noviny nedávno uveřejnily žebříček srovnávající kvality jednotlivých kateder psychologie v České republice. Pro rok 2013 se na prvním místě znovu usídlila Fakulta sociálních studií, která vystřídala Filozofickou fakultu Karlovy Univerzity.

Brno – „Umístění na první příčce nám pochopitelně dělá radost. A to jak na katedře psychologie, tak na našem sesterském výzkumném pracovišti, na fakultním Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny,“ okomentoval úspěch Zbyněk Vybíral, vedoucí brněnské katedry psychologie. Zároveň však dodal, že žebříček nevnímá jako soutěžení. „Každý podobný žebříček záleží na kritériích, na tom, co se posuzuje, a jaká váha se vybraným kritériím přisuzuje,“ dále vysvětloval Vybíral.

Fakulta sociálních studií ovládla dvě ze čtyř kritérií, podle kterých Hospodářské noviny rozhodovaly. Nejvíce bodů ze všech hodnocených škol získala za vědu a světovost školy. Za tou stojí především publikování ve světových odborných časopisech. „Nemůžete být považováni za nejlepší, když o vás nikdo neví,“ vyzdvihl tuto činnost i Vybíral.

Studijní oddělní poskytlo informace, které ukazují zájem o studium psychologie ve formě jednoho oboru, ale i v kombinaci s jinými obory. Celkem se každoročně hlásí okolo 1700 uchazečů a ke studiu bylo v roce 2012 přijato 79 z nich. Aby uchazeč o studium úspěšně prošel přijímacím řízením, musel získat percentil nejméně 149 v součtu percentilů z Obecných studijních předpokladů a Základů společenských věd. Nejnižší potřebný percentil se však v různých kombinacích oborů výrazně lišil a na jednooborové psychologii to bylo dokonce 177.

„Jsou zde výborní vyučující, jsou takoví lidští a vždycky se s nimi dá dohodnout. Líbí se mi také různé akce, jako přednášky zahraničních psychologů nebo absolventů. Na kvalitě studia se podílejí i sami studenti, svými školními i mimoškolními aktivitami jako jsou například debaty se zajímavými hosty,“ pochvaluje si studium studentka psychologie a sociologie Lucie Hrubá.

Klíčová slova: Brno, fakulta, psychologie, katedra

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.