09.10.2016 22:52


Brnem za čajem, aneb kudy vedou kroky čajovníků

Autor: Matěj Říha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každý, kdo žije nějakou dobu v Brně, si jistě povšiml, že na nejrůznější čajovny narazí téměř na každém rohu. Kvalita a nabídka jednotlivých podniků bývá velice rozdílná, proto je lepší vědět, které z nich se od konkurence liší nevšedním požitkem nejen nad šálkem čaje.

Čajovna Utopia. Foto: Matěj Říha

Čaje provází lidstvo přes tisíc let, ale Evropané teprve krátce hledají svojí cestu skrze pohoří všech chutí a podob, které čaj má. Čajovny a jejich zkušený personál fungují jako průvodci na této cestě, aby se hosté neztratili a na čaj nezanevřeli.

Čajovna Za zrcadlem 

Pro všechny hráče a hráčky deskových her je v Brně ideální čajovna Za zrcadlem. Nově se přesunula do vzdušnějších prostor na Jaselské ulici. Několik desítek, ne-li přímo stovek deskových her všech žánrů je možné vypůjčit si u obsluhy a strávit tak s přáteli příjemný soutěživý večer. Mnohé hry si můžete odnést i domů, v čajovně totiž lze hry přímo zakoupit. Kvůli velkému zájmu o deskové hry je často potřeba mít rezervaci. 

Čajový lístek je rozdělený na dvě části, kdy stálá nabídka obsahuje širokou škálu všech druhů čajů, zatímco v druhé host najde sezonní čerstvou nabídku bez zdlouhavého dotazování se u obsluhy. Ze zajímavých čajových zážitků lze vypíchnout Tibetský čaj podávaný tak, jak je v Himalájích zvykem - s mlékem, máslem a solí. Nečajomilcům obsluha donese karafu s vodou, studený nebo horký mošt, zázvorovou limonádu či cider.

 

Veselá čajovna Bon Camino

Veselá čajovna vítá každého poutníka na Svatojakubské cestě do španělského Santiaga de Campostela, neboť leží na jedné z mnoha poutnických cest. Nejen poutníky pohostí širokou nabídkou čajů připravované školeným personálem. Specialitou podniku je kromě vynikajících čajů také indická kuchyně. Každý den přes poledne nabízí menu doplněná o stálý jídelní lístek. Každý druhý úplněk je připravena Fullmoon party s rozličným programem čítajícím břišní tanečnice, speciální nabídku tabáků či živou hudbu. Čajový a kuřácký sortiment patří spíše mezi klasické, cenově se pohybující výše, ale na druhé straně si hosté mohou vybrat i ze speciálních vodních dýmek dne a k nim přidružených čajů za nižší ceny.

 

Čajovna Nefertiti

Ve středu Brna na náměstí Svobody se rozkládá malá oáza klidu v podobě čajovny Nefertiti. Cesta vede skrze Dům pánů z Lipé do prvního patra. Ihned po vstupu si snad každý host vzpomene na pohádky Tisíce a jedné noci. Díky stolkům u oken lze stále sledovat uspěchané dění venku a zároveň poklidně relaxovat. Výzdobou a atmosférou se tak jedná o téměř unikátní zážitek v Brně. Co ale některým hostům nemusí vyhovovat, jsou toalety, které se nachází mimo prostor čajovny na druhé straně Domu pánů z Lipé. Nabídka čajů nepatří mezi nejpestřejší, avšak veškeré základní druhy zde zákazníci bez obtíží najdou. Kromě toho jsou některé čaje skutečně originální, jmenovat lze například červený čaj s mandlemi. Neobvyklá je také možnost si objednat některou z kvalitních arabských káv.

Čajovna Leyaly. Foto: Matěj Říha.

 Čajovna Leyaly

Čajovnu Leyaly by neměl minout žádný milovník vodních dýmek. V této oblasti se řadí mezi nejlepší čajovny v Brně. Kuřáci si zde mohou vybrat hned z několika druhů korunek s tabákem, které slibují luxusní zážitek. Zvláště zaujme příprava vodní dýmky do čerstvého ovoce. Obsluha je ke každému milá, rychlá a velký výběr čajů připraví precizně v nádherných čajových setech. Hladový zákazník ocení arabskou kuchyni, která nezahrnuje pouze pity či oblíbený hommos, ale obsahuje i masová jídla či saláty. Nevýhodou může být otevřený prostor zvoucí spíše ke společenskému posezení s přáteli než k intimním chvilkám zamyšlení.

Čajovna Utopia

Utopia působí mezi čajovnami jako hybrid, díky kterému si každý návštěvník přijde na své. V opravdu rozlehlých prostorách bývalého kina si můžete vychutnat širokou nabídku čajů a vodních dýmek, ale třeba i pivo, koktejly či nealkoholické nápoje. Aktivnější návštěvníci si mohou zahrát od různých variant kulečníků, přes šipky nebo strávit večer při znalostním kvízu, který se zde koná každé pondělí a čtvrtek. Kvůli velkým prostorám však nejeden návštěvník zabloudí při cestě na toaletu, zároveň se velikost projevuje i na rychlosti obsluhy. Hosté se tak musí připravit, že mohou déle čekat.

Čajovna ChajovnaČínská místnost Chajovny. Foto: Matěj Říha.

Jedinečný čajový zážitek a okružní cestu po čajovém světě nabízí čajovna Chajovna. Japonský, čínský nebo indický čaj si vychutnáte v stylizovaných místnostech, které propojují atmosféru s chutí čaje a nabízí tak velice příjemné posezení. Obsluha vám pomůže s výběrem i přípravou čaje pomocí čínského způsobu kung-fu čcha. Dýmkaře může zamrzet možnost kouřit vodní dýmku pouze v arabské místnosti, což je opět vyváženo nevšedním zážitkem z výzdoby. Chajovna se tak spíše hodí na poklidné a tiché vychutnání čaje s pár blízkými přáteli, než na akce pro mnoho lidí.

Klíčová slova: Čajovny, Nefertiti, Chajovna, Utopia, Veselá čajovna, čaj, vodní dýmka, kam s přáteli,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.