05.04.2012 17:05


Brňané si připomínají hrůzy holocaustu

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přednáška věnovaná transportům židů z Brna za druhé světové války s názvem Poslední nástupiště odstartovala včera v podvečer v Dietrichsteinském paláci. Návštěvníci mohli zhlédnout sérii příspěvků, které doprovází expozici V utrpení a boji. Výstavu připravenou Moravským zemským muzeem mohou zájemci navštívit v Paláci šlechtičen do konce srpna.

Brno Fakta o organizaci deportační vlny, o jejím průběhu a výsledcích, ale i mnoho zajímavostí ze života brněnských židů se posluchači včera dozvěděli z úst Táni Klementové, lektorky Židovského muzea v Praze. Klementová se zaměřila především na prostřední fázi holocaustu − deportaci protektorátních židů do Terezína a dalších ghett. Význam deportací byl totiž podle slov přednášející v takzvaném konečném řešení židovské otázky klíčový, a to jak pro všechny zúčastněné, tak přihlížející.

Táňa Klementová přednáší o transportech židů z Brna Autor: Kateřina SvobodováProgram organizátoři na poslední chvíli změnili, a tak místo plánovaného příspěvku Jany Šplíchalové F jako fragment představila Klementová právě Poslední nástupiště. Původní přednáška se přesunula na středu 18. dubna. „Přednášející náhle onemocněla, museli jsme tedy vymyslet náhradní řešení,“ sdělil publiku jeden z pořadatelů. Výklad o brněnských transportech si nenechaly ujít zhruba tři desítky posluchačů. „Zajímám se o historii, obzvlášť o druhou světovou válku. Také rád čtu knihy se židovskou tematikou a vítám každou příležitost dozvědět se další zajímavosti o holocaustu,“ řekl návštěvník Jan Kučera.

Doprovodné besedy a přednášky se konají každou dubnovou středu od sedmnácti hodin v přednáškovém sále Dietrichteinského paláce na Zelném trhu. Výstava V utrpení a boji, mapující osudy brněnských židů ve dvacátém století, je k vidění v Paláci šlechtičen na Kobližné do 25. srpna. Zájemci mají také možnost napsat vzkaz Nicholasi Wintonovi − muži, který zachránil téměř sedm set dětí před transportem z Československa do koncentračních táborů a který v květnu oslaví stotřetí narozeniny.

Klíčová slova: holocaust, deportace, židé, Poslední nástupiště, V utrpení a boji

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.