19.05.2013 18:51


Brňané se dozvídali o problematice kuřáctví v zoologické zahradě

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna u příležitosti Světového dne bez tabáku uspořádala již po čtrnácté preventivní akci Zvířátka také nekouří. Ta se uskutečnila v prostorách Zoologické zahrady Brno v sobotu osmnáctého května. Záměrem bylo upozornit na negativní zdravotní dopady kouření a informovat veřejnost o možnostech poradenských center pro odvykání kouření.

Návštěvníky zoo lákala i možnost zdravotního vyšetření. Foto: Michal DvořákBrno - Odpůrci kouření se rozhodli oslavit Světový den bez tabáku v brněnské zoologické zahradě. Sobota se nesla také ve znamení environmentálního poselství, kdy se upozorňovalo na nutnost zacházet šetrně s nebezpečným odpadem. Vstupenku do zoo obdržel zcela zdarma ten, kdo s sebou přinesl nefunkční elektrospotřebič určený k ekologické recyklaci. Jak se ukázalo, nejpopulárnějšími spotřebiči, které návštěvníci nosili, byly rychlovarné konvice a fény. Účastníci akce získali také možnost absolvovat řadu zdravotních vyšetření u odborníků z Fakultní nemocnice u Svaté Anny. Mohli si nechat změřit krevní tlak, kapacitu plic, hladinu oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, množství tuku v těle či absolvovat jednoduchý test fyzické zdatnosti. „Poslední dobou se mi špatně dýchalo a dost jsem kašlal, návštěvu doktora jsem ale odkládal. Dnes se mi to docela hodilo, byl jsem se totiž s vnučkou podívat na zebry a zrovna jsem se nechal vyšetřit,“ vysvětlil důchodce Jan Samek.

Tématem letošního ročníku Světového dne bez tabáku jsou nekuřácké restaurace. Podle nedávných výzkumů kouří víc než polovina mladých lidí a většina z nich začala kouřit právě v hospodách, klubech nebo restauracích. „Ve snaze podpořit nekuřácké prostředí realizuje Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna od roku 2009 jedinečný projekt Síť nekuřáckých restaurací ve městě Brně. Jedná se o internetovou databázi, která přináší přehled o restauracích, kavárnách, cukrárnách a dalších zařízeních, jejichž vnitřní prostory jsou výhradně nekuřácké. Databáze v současné době sdružuje již sedmdesát zařízení,“ řekla vedoucí Kanceláře Brno – Zdravé město Ivana Draholová.

Jelikož kouření je příčinou nejen zdravotních komplikací, ale i požárů, nechyběl na akci ani Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Hasiči přivezli i maskota, dráčka Hasíka, který vysvětloval dětem zásady bezpečnosti. V rámci programu organizátoři připravili pro děti vystoupení Balónkového klauna a řadu soutěží. Dále vystoupil taneční soubor La Quadrilla s irskými tanci a zahrála i hudební skupina Noví kaskadéři.

Klíčová slova: zoo, kouření

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.