11.03.2014 17:57


Britskou literární cenu Folio Prize získaly povídky George Saunderse

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Významné knižní ocenění má svého vítěze. Teprve loni založenou literární cenu pro anglicky píšíci autory Folio Prize vyhrál včera Američan George Saunders se svou knihou povídek Tenth of December. 

Folio PrizeLondýn – Sbírka povídek stačila americkému autorovi k získání literárního ocenění. George Saunders se svou knihou porazil sedm dalších kolegů, a vyhrál tak hlavní cenu, čtyřicet tisíc liber. „Saundersovy příběhy jsou velmi rafinované a zároveň temně hravé, vedou naši mysl k zamyšlení se nad složitými otázkami dnešní doby a nutí nás zvážit, co se za nimi ve skutečnosti skrývá,“ okomentovala autorův styl Lavinia Greenlaw, předsedkyně poroty.

 

Pětičlenná porota, ve které vedle dalších uznávaných a cenami ověnčených autorů zasedl i držitel Pulitzerovy ceny Michael Chabon, se pročetla nejlepší anglicky psanou beletrií za rok 2013 až k osmi finalistům, kteří byli vyhlášeni 10. února. Přesně o měsíc později z klání vzešel vítěz George Saunders a jeho dílo Tenth of December. „Je to kniha, která se bude číst desetiletí, geniální napínavé vyprávění o našich časech. Saunders je jeden z nejlepších spisovatelů naší doby a vítězství Tenth of December je zasloužené,“ dodal zakladatel Folio Prize Andrew Kidd.

 

Literární cena Folio Prize byla založena loni v březnu jako konkurence známější Man Bookerovy ceny, která je určena pouze pro britské autory. Saunders, bývalý geofyzikální inženýr žijící ve státě New York, není jediným povídkářem, který v posledních měsících vyhrál významnou literární cenu. Loni v říjnu získala kanadská spisovatelka povídek Alice Munro Nobelovu cenu za literaturu a byla Akademií označena za „mistryni současné povídky“.

Klíčová slova: Folio Prize, George Saunders, literatura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.