11.04.2015 21:54


Brigádníci dali stadionu za Lužánkami naposledy š(v)anci

Autor: Kubala Radek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V sobotu 11. dubna krátce před devátou hodinou se začínají scházet první brigádníci na stadionu za Lužánkami. Téměř padesát lidí bere do ruky krumpáče, lopaty a smetáky. Pomalu se dávají do práce, za kterou nikdo z nich nebere finanční odměnu. Přestože je první slunečný den a mohli by trávit čas odpočinkem v parku.

Brno - Čas postupuje a na stadion za Lužánkami přicházejí další lidé, kteří chtějí pomoct zvelebit bývalý brněnský svatostánek. Na místě panuje přátelská atmosféra. Do hodiny je na místě více než stovka lidí. Osmá a zároveň poslední brigáda na stadionu za Lužánkami pomalu začíná. Dnes musí brigádníci odstranit zbytky nečistot z tribun, odsekat poslední pařezy, odvézt uvolněné kusy schodů.

Většina z nich tady není poprvé. „Je to moje šestá brigáda z osmi, takže jsem mohl pokrok sledovat v přímém přenosu. Je to skvělé, že se najdou lidé, kteří chtějí pomoct takhle opravit stadion. Léta to tady znám, hrál jsem s klukama kdysi fotbal a sem jsme se chodili dívat na první ligu,“ říká Jiří Hladil. Na práci při sobotním slunci nenadává. „Dělám co je třeba. Když tady ostatní vykopou poslední pařezy, tak já odklízím ten binec, co potom zůstane.“

Ne všichni však přišli pouze pomáhat. „Kromě toho, že mě fascinuje samotný nápad obnovy patnáct roků chátrajícího stadionu, dělám tady s kolegou sociologický výzkum. Zkoumáme, jak si fanoušci vzpomínají na tento prostor a co pro ně tyto brigády znamenají. Kromě zametání tribun si tedy s lidmi i povídáme,“ říká socioložka Zuzana Botiková.

Dopoledne se objeví i hlavní hvězda této akce, brněnský patriot Petr Švancara. Přicházejícím novinářům vypráví, proč sem dnes lidé přišli. „Dneska jsme se tady sešli k odstranění kmenů a nepořádku, co roste zpoza těch schodů. Je tady hrozně moc dobrovolníků, díky čemuž se nám dneska práce daří.“ Novináře často zajímá, co bude po skončení poslední brigády. „Po vyčištění budou navazovat zednické práce, kdy se budou zpevňovat schody. Plynule tak přejdeme z fáze úklidu do fáze zednických prací. Dále se natře zábradlí, branky, opravíme vchody na stadion.“

Po několika hodinách dostávají ochotní pracovníci právem žízeň. Naštěstí nedaleko hrací plochy stojí stánek Starobrna, kde se mohou občerstvit. Někteří zaměstnanci této firmy dokonce pracují na tribunách. „Z důvodů spolupráce s organizátory akce jsme se rozhodli, že pomůžeme uklízet stadion. Stejně jako ostatní chceme, aby to tady zase vypadalo dobře. Já jsem tady byl naposledy asi před dvěma lety a je to tu úplně k nepoznání,“ řekl Lukáš Macálka.

Chvíli po poledni se všichni odebírají ke vchodu na stadion, jelikož zde organizátoři připravili guláš. Na jeho přípravě se podílel i Švancara. „Krájel jsem cibuli a maso. Zbytek jsem nechal na kuchaři. Nechtěl jsem nic zkazit,“ dodává s úsměvem. U oběda panuje dobrá atmosféra, ve vzduchu je cítit vánek solidarity.

Po obědě práce pokračují. Někteří odcházejí domů, jiní přicházejí. Všichni, kteří vydrželi, však už toužebně očekávají vyvrcholení dne. Ve čtyři hodiny odpoledne totiž  přijede kompletní A-tým brněnské Zbrojovky. Hráči slíbili, že se na stadion zastaví před cestou na zápas do Plzně. Přání fanoušků bylo vyslyšeno a těsně před čtvrtou hodinou vstoupila na stadion parta fotbalistů v červených mikinách. Příchod brněnských hvězd vzbudil u místních všeobecné veselí. Zbrojováci se s fanoušky fotí a rozdávají podepsané památeční karty.

Pracovní morálka po odjezdu fotbalistů opadá. Skupinky lidí se pomalu scházejí u pivního stánku, někteří zakládají tábořiště. Všem je jasné, že odvedli dobrou práci. „Dneska jsem celý den pracoval s krumpáčem. Odsekával jsem zbytky kmenů a kořenů. Mám z toho tady radost,“ pravil Martin Šafář. Lidé nakonec opouští i pivní stánek a odebírají se domů. Spolu s tím opadá i zájem novinářů. Stadion za Lužánkami postupně utichá.

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.