04.04.2015 18:02


Brigáda ve Švýcarsku? Bez auta nacpaného jídlem neodjíždějte

Autor: Poštulková Lada | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Může se zdát, že práce v bohatém Švýcarsku je skvělou příležitostí. V mnoha ohledech tomu tak ale není. Švýcaři sice mají v průměru čtyřikrát vyšší mzdy než zaměstnanci v Česku, ovšem ceny jejich potravin i ubytování tomu odpovídají. Pokud člověka zláká vidina pohádkového platu, na který by v Česku nedosáhl ani po dvaceti letech svědomitého budování kariéry, měl by se připravit na velmi drahé jídlo i služby. Podle studenta Antonína Pavelky, který ve Švýcarsku pracoval dva měsíce, se bez velkých zásob jídla za české ceny neobejdete.

Opava – Práci ve Švýcarsku lze najít mnoha způsoby. Internetové agentury nabízejí místa podle požadovaného oboru, stejně jako webový portál švýcarského úřadu práce. Pavelek se k místu dostal 'po známosti'. "Má sestra pracuje v české pobočce jedné švýcarské strojírenské firmy, a tak jsem ji poprosil, aby se svého zaměstnavatele zeptala na možnost brigády. Ten souhlasil pod podmínkou absolvování kurzu německého jazyka," říká Pavelek. 

Znalost němčiny je ostatně velice důležitá, ze čtyř úředních jazyků se německy domluvíte ve většině švýcarských kantonů. Ačkoli jsou Švýcaři obvykle ochotni mluvit anglicky, alespoň základní znalost němčiny bývá výhodou. Zvlášť pokud zaměstnavatel vyžaduje absolvování jazykového kurzu. "Dvacet lekcí němčiny jsem si musel zaplatit sám, což mě stálo asi devět tisíc korun. Absolvovat podobný kurz v Česku by bylo samozřejmě levnější, to jsem ale bohužel časově nestíhal," popisuje Pavelek vedlejší výdaje a dodává, že nebýt této podmínky, anglicky by se domluvil bez problémů. "Ve Švýcarsku pracuje velké množství cizinců, potkal jsem spoustu lidí z bývalé Jugoslávie."

Strojírenská firma, v níž Antonín Pavelek ve Švýcarsku pracoval. Foto: archiv Antonína Pavelky

Ve Švýcarsku je poptávka po různých oborech, od malíře pokojů přes IT technika až po zdravotní sestru. Pavelkovi se podařilo najít si práci podobnou jeho vystudovanému oboru. „Na vysoké škole jsem se zabýval managementem a ekonomikou v průmyslu, sedmdesát procent studia se zaměřovalo na tu ekonomickou část. Teoretický základ, který jsem zde získal, jsem pak využil v praxi, a to právě ve švýcarské strojírenské firmě,“ vysvětluje Pavelek.

Podle něj je nejvýhodnější jet do Švýcarska autem a využít možnost spolujízdy, kterou nabízí například služba Jízdomat. Zde je možné najít lidi, kteří se potřebují dostat na stejné místo a spolujízdou se člověk podělí o výdaje za pohonné hmoty. „Do Švýcarska jsem jel pouze s kamarádem, o Jízdomatu jsem nevěděl. Zpátky do republiky se ale s námi přímo z Grenchenu, kde jsem bydlel a pracoval, svezla jedna paní. Ušetřil jsem asi tisíc korun, což je docela fajn,“ říká Pavelek. Další variantou, jak se dostat do Švýcarska, je letadlo. To je ale podle Pavelky už zbytečně drahé a navíc spojení mezi Českem a Švýcarskem je nedostatečně pokryté.

Antonín Pavelek viděl i kus švýcarské přírody.

Nejdražší je ve Švýcarsku stravování. I kdyby měl člověk žít jen o chlebu s máslem, zaplatil by za ně v přepočtu téměř sto padesát korun. Další výhodou cestování autem je tedy zavazadlový prostor a v něm zásoby jídla z Česka. "S kamarádem jsme vezli přes deset kilo masa, to je totiž ve Švýcarsku asi nejdražší. Kilo vepřového tam vyjde zhruba na šest set korun. Spousta Švýcarů dokonce jezdí za hranice pro levnější německé potraviny," tvrdí Pavelek. Ubytování také není nejlevnější záležitost, Pavelek s kamarádem ho našli v přepočtu za dvaatřicet tisíc korun. "Bydleli jsme v takzvaném sleep boxu, což je v podstatě ubytovna pro pracovníky z ciziny." Bydlet lze téměř o polovinu levněji v nájmu, je ovšem nutné zaplatit jednorázovou tříměsíční kauci. 

Pavelek byl s brigádou ve Švýcarsku spokojen, domů si odvezl za dva měsíce práce pětatřicet tisíc korun. "Kdybych jel do Švýcarska znovu, nemusel bych platit drahý kurz němčiny a pravděpodobně bych měl i lepší plat. Jsem moc rád, že jsem měl tuto pracovní příležitost, kromě zkušeností z oboru jsem se zdokonalil v angličtině a získal základy němčiny. Navíc jsem se přesvědčil o tom, že Švýcaři jsou velice přátelští a vstřícní lidé, ochotni s čímkoli pomoct," říká Pavelek. Práci ve Švýcarsku tak všem doporučuje.

Klíčová slova: Švýcarsko, práce, brigáda, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.