12.04.2015 18:00


Bezpečný sex alias Víte, s kým spíte?

Autor: Horváthová Terezie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Večírek se skvělými lidmi, spousta alkoholu a dalších povyražení, nevázaná zábava, ráno okno a pořádná alkoholová i morální kocovina? Aby život na vysoké zůstal parádní jízdou, na kterou  jednou budete s láskou vzpomínat, je fajn zapnout si na ní bezpečnostní pásy čili myslet na své zdraví. Jinými slovy, užívat naplno, ale bez pohlavních nemocí. 

Ať hodí kamenem, kdo nikdy neměl sex bez kondomu. Říkáte si v duchu, přece nespím s žádnými pochybnými živly. Podobně jako vy uvažuje pravděpodobně většina Čechů – nasvědčují tomu statistiky Národní referenční laboratoře pro HIV.  Řady nově nakažených virem HIV v loňském roce rozšířilo více než dvě stě lidí. Kolik z nich asi nemělo pocit, že ví, s kým spí? Klasický argument, že je výskyt typicky vyšší mezi muži-homosexuály nemění nic na faktu, že mezi loňskými nakaženými je více než dvě desítky žen.

„Rizikový je v podstatě téměř každý sex bez kondomu. Sex s neznámým nebo málo známým člověkem, náhodný sex a samozřejmě sex při kterém jsou provozovány rizikové praktiky, kdy může dojít ke kontaktu s krví od drobného natržení, až po tvrdší praktiky,“ říká Markéta Szotáková, sociální pracovnice z brněnské Rozkoše bez rizika, která nabízí možnost otestování se na HIV pro veřejnost.

Nejde však pouze o nákazu HIV. Při nechráněném sexu existuje riziko nákazy syfilisem, kapavkou, chlamydiemi, hepatitidou (žloutenkou) nebo genitálními bradavicemi a dalšími nemocemi. Ideální samozřejmě je chodit na testy pravidelně, alespoň dvakrát ročně. Není se za co stydět, k praktikovi nebo zubaři přece taky občas vyrazíte – je to péče o zdraví jako každá jiná. Samozřejmě záleží na životním stylu, sexuálním chování a volbě partnera (vyšší riziko je u sexuálně aktivních jedinců, kteří se kloní spíše ke krátkodobým vztahům).  Za všech okolností však platí, že pokud začnete pociťovat jakékoli zdravotní nesnáze, které by mohly být příznaky některé z pohlavně přenosných nemocí, nebo máte jakékoli podezření, sypat si popel na hlavu můžete potom. Teď platí – čím dřív, tím líp.

„Ženy mohou o testy požádat u gynekologa nebo na kožním, muži na urologii nebo na kožním, přičemž je dobré předem zavolat a zeptat se, jestli testy daný doktor dělá, kolik stojí a taky jestli bere nové pacienty. Testovat mohou i obvodní lékaři, ale pro mnoho lidí je to nepříjemné. Nechtějí, aby jejich obvoďák, ke kterému často chodí mnoho let, věděl, s čím se potýkají nebo z čeho mají obavy,“ radí Szotáková.

Většina pohlavních nemocí se léčí silnými antibiotiky, někdy ambulantně, někdy při pobytu v nemocnici s doléčením doma. Vždy je potřeba přijít na kontrolu a ověřit úplné vyléčení či zastavení nemoci.

Při testech na HIV a další nemoci je však třeba myslet na inkubační dobu onemocnění – testy ukazují stav vždy zhruba o tři měsíce zpátky. Tělu totiž chvíli trvá, než začne tvořit protilátky, které v testech vycházejí reaktivně, což je další důvod nechat se testovat pravidelně. Do doby než budete vědět, že jste stoprocentně zdraví, je nutné dodržovat zásady bezpečného sexu a nenakazit případně nikoho dalšího.

„Na HIV se dá otestovat anonymně. Testy stojí zhruba pět set až patnáct set korun, záleží na zdravotnickém středisku. V Praze se dá otestovat zadarmo v Domě světla,“ vysvětluje Szotáková, „ostatní nemoci jako je syfilis a kapavka, nelze otestovat anonymně. Testy se provádí na kartičku pojišťovny, při pozorovaných příznacích, vždy na konkrétní nemoc. Test na syfilis stojí tisíc korun, ale hradí ho pojišťovna. Naopak například test na chlamydie si platí pacient sám, ten se taky pohybuje kolem tisícovky. V brněnské Rozkoši testujeme pomocí HIV testů na protilátky za dvě stě padesát korun. Snažili jsme se dostat cenu co nejníž, aby se nechali otestovat i lidé s nižšími příjmy a studenti a mohli chodit na testy pravidelně, nejlépe jednou za tři měsíce.“

Brněnská pobočka Rozkoše bez rizika sídlí na Vlhké 10, nedaleko Malinovského náměstí. Poté, co příchozí vyplní krátký dotazník, jej zdravotní sestřička otestuje z kapilární krve, to znamená kapky krve z prstu. Výsledky jsou do deseti minut a podléhají lékařskému tajemství. Když test vyjde reaktivně, následuje odběr plné krve ze žíly, která putuje do laboratoře. Výsledky jsou zhruba do týdne a předává je lékař, který doporučí případný další postup. Organizace vykazuje pouze počet otestovaných, pohlaví a (ne)reaktivnost, bez vazby na konkrétní jméno.  

Klíčová slova: pohlavní nemoc, HIV, testy, Brno, sex, rozkoš, kapavka, syfilis, láska

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.