13.10.2014 15:17


Bezkontaktně zaplatí cestující už i za jízdenky z automatu

Autor: Michal Rapco | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Brno se zařadilo po bok Prahy a Liberce a jako třetí město v republice umožnilo zájemcům platit za jízdenky z automatů pomocí bezkontaktních platebních karet. Nové stroje se zatím objevily na nejfrekventovanějších přestupních uzlech.

Brno – Cestující městskou hromadnou dopravou mohli už minulý týden narazit na hlavním nádraží a Malinovského náměstí na nové jízdenkové automaty. Od těch původních se příliš neliší, novinkami jsou ovšem ovládání pomocí dotykové obrazovky a platební terminál pro bezkontaktní karty.

„Mám sice předplatní jízdenku, ale párkrát jsem také potřeboval koupit lístek v automatu. To když nebyla po ruce otevřená trafika. Platit bezkontaktně tak pro mě může být někdy i záchranou, když nebudu mít drobné. Jde o dobrý krok,“ myslí si o nových automatech brněnský student Dan Kresa. S tím souhlasí i generální ředitel Dopravního podniku města Brna (DPMB) Miloš Havránek. „Velkým přínosem již bylo zavedení SMS jízdenek, které jsou cestujícími hojně využívané. Automaty s bezkontaktní platbou jsou tak dalším pokračováním trendu zavádění moderních technologií v oblasti městské hromadné dopravy,“ uvedl Havránek.

Podle vyjádření mluvčí DPMB Lindy Hailichové jsou automaty od dnešního dne už plně v provozu. Ještě minulý týden s nimi ovšem autor tohoto textu měl negativní zkušenost – po zaplacení kartou vypadlo z automatu jen potvrzení o transakci, ovšem jízdenka ne. Pracovníci Doplatkové pokladny kanceláří DPMB na Novobranské ulici však reklamaci během pár chvil vyřídili a vše napravili vyrovnáním v hotovosti. „Párkrát se to už stalo, hlavní je přinést potvrzení o transakci,“ uvedli při vyřizování. „Standardně lze závadu automatu nahlásit formulářem na našem webu nebo telefonicky na linku stížností a připomínek,“ popsala doporučený postup Hailichová.

Nový automat stojí přibližně tři sta tisíc korun, tyto jsou však pouze modernizované ze starších typů, kdy náklady jsou třetinové. Protože jde o pilotní projekt společností MasterCard, ČSOB a Mikroelektronika, DPMB měl náklady ještě nižší. Prozatím se počítá s instalací těchto zařízení tam, kde je v plánu výměna staršího stroje, například na Vaňkově náměstí. 

Článek můžete číst také na stisk.blog.idnes.cz

Klíčová slova: DPMB, MHD, jízdenky, platební karty, terminál

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.