22.12.2020 21:29


Bez komunikace s hosty to bude smutné, říká jeden z organizátorů vánočních obědů

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Být o Vánocích blízko chudým a osamělým lidem. To je přání a myšlenka, kterou členové Komunity Sant’ Egidio naplňují organizováním vánočních obědů pro lidi bez domova. Ani letošní rok nebude výjimkou a navzdory pandemii obědy proběhnou i když ve velmi omezeném režimu.

Brno – Komunita Sant’ Egidio pořádá každý rok pro chudé lidi slavnostní vánoční obědy. Ani letos nechtěli členové hnutí tradici přerušit a rozhodli se 16. vánoční oběd uspořádat. Do akce jim ale na poslední chvíli zasáhla vládní opatření a museli proto jen pár dní předem výrazně upravit její průběh. V pondělí ještě počítali s tím, že obědy budou 26. a 27. prosince ve stanech u restaurace Živá voda a v zastupitelském sále na brněnské radnici, každý den v 11 a ve 14 hodin na obou místech.

Kvůli opatřením ale sváteční posezení nakonec proběhnout nemůže. V úterý už organizátoři nabídli jinou formu, ve které lidem bez domova sváteční jídlo předají. S přípravou akce pomáhají dobrovolníci, kteří se stále můžou hlásit přes formulář na stránkách hnutí. Redakce Stisku se na podrobnosti letošního ročníku ptala člena komunity a jednoho z organizátorů Marka Hřebíčka. 

Vánoční oběd pořádáte každoročně. Jak jste vnímali letošní situaci a náhlou zásadní změnu v průběhu akce?

Bylo nám to líto. Nemůžeme si ale dovolit, aby byly nějaké problémy, takže hosté nakonec nebudou sedět v těch prostorách u stolů, ale rozdáme jim aspoň balíčky s sebou. Dostanou také cukroví, ovoce a dárek. Teď se to proti víkendu ještě změnilo, takže nemůžu zaručit, že to do konce týdne nebude zase jinak, ale předpokládám, že takto to už zůstane.

Budete balíčky rozdávat v jeden čas?

Ne, zůstane ten původní plán, to znamená dva dny, dvě místa a na každém místě dva stejné časy.

Jak informujete hosty, že se situace změnila?

S některými se ještě uvidíme, někteří se to dozví až dojdou. Já myslím že to pochopí. Myslím si, že i oni mají trošku strach. Dobrovolníci to budou chystat ve stanu, někdo jiný jim to bude vydávat. Bude to velmi netradiční a řekl bych i smutné bez toho lidského kontaktu a povídání. Běžně to bývá tak, že si někdo sedne ke stolu a povídá si s hosty, s těmi chudými, které pozval. To ale letos úplně nepůjde. Uvidíme se s těmi lidmi jen na chvilku, ale bohužel to jinak nejde.

Jak účastníci ví, kdy mají přijít?

Zapisujeme si je rovnou a dostávají od nás pozvánky na určitý den a určitou hodinu. Na nich mají napsané místo srazu a ručně jim tam připisujeme jméno, aby si to mohli schovat a nezapomněli na to. Jsou to takové napůl předtištěné pozvánky. V původním plánu hostiny byl omezený počet míst a podle toho je taky počet pozvánek. Na jeden termín jsme počítali třicet lidí.

Jak zajišťujete, aby účastníci dodržovali hygienická opatření?

Není problém jim dát roušku, ty jim běžně teď rozdáváme, když mají zájem. Dezinfekci jim taky stříkáme na ruce, pokud chtějí. Musí dodržovat rozestupy, to je otázka, jak se to podaří. Když ale lidé čekají na autobus na Mendlově náměstí, tak jich tam stojí klidně dvacet za sebou a nemají dvoumetrové rozestupy.

Hlásí se dostatek dobrovolníků i v této době?

Dobrovolníci se ještě stále hlásí. Můžou si vybrat buď dopoledne nebo odpoledne, 26. nebo 27., a nejsou tedy vázaní na tak dlouhou dobu. Nebude nutné shánět dobrovolníky na zpěv koled a na kytaru, jak jsme zvyklí. Ale ostatní dobrovolníci zůstanou a budou chystat ty balíčky ve stanech.

Kdo zajišťuje jídlo do balíčků?

Máme nějaké sponzory, kteří nám zajistí dodávku jídla a v restauraci Živá voda nám je uvaří tak, jak jsme byli zvyklí. Pokud někdo bude chtít polévku ke snězení hned, tak ji dostane do kelímku, a pokud si ji bude chtít odnést domů, tak to dostane do nějaké sklenice s uzávěrem.

Jak vnímáte přístup ze strany veřejnosti k pomoci v této době?

Řekl bych, že pozitivně. Jsou lidé, kteří nám píšou, že by chtěli darovat nějaké oblečení, nebo že by chtěli pomoci. I magistrát města Brna se k této situaci hezky postavil, takže se původně některé ty vánoční obědy měly konat v jejich prostorách.

Klíčová slova: vánoční obědy, Vánoce, bezdomovci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.