21.03.2013 18:29


Bez brigády bych nemohla studovat prezenčně, říká studentka

Autor: Nikola Jakubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Sehnat brigádu v Brně není jednoduchý úkol. Pro některé studenty jsou však tyto přivýdělky nutností. Ti, kteří nejsou z Brna, zde často zůstávají během týdne, a platí tak za pronajatý byt či koleje. Někteří se nemohou spolehnout na to, že jim rodiče zaplatí nájem, a zároveň přispějí na stravu či volnočasové aktivity. Pro takové studenty je brigáda mnohdy jediným řešením, které jim umožní prezenční studium.

Brno – Jednadvacetiletá studentka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Nikola Polášková, studuje v Brně od roku 2011. Sama si platí nájem i ostatní výdaje. Přiznává, že najít brigádu v Brně, nebylo vůbec jednoduché: „Slušných nabídek bylo velice málo, a myslím, že to platí i teď. Jediné místo, kde neustále hledají nové brigádníky, je call centrum. Tam jsem také začínala“, říká Nikola. Dodává však, že taková práce nebyla to, co by si představovala: „Byla to hodně rutinní práce. Musíte mít naučené fráze, které používáte pořád dokola, to mě nebavilo. Po čtyřech měsících jsem si proto začala hledat novou brigádu. To však nebylo vůbec snadné.“Studentka Lucie Michálková obsluhuje zákazníka v obchodě se sportovním vybavením. Foto: Nikola Jakubová

Že je v Brně nedostatek brigád potvrzuje i personalistka pracovní agentury Trenkwalder Renata Šopfová: „Studentských brigád je velice málo a zájemců o ně stále přibývá. Jestliže se nějaká nabídka brigády vyskytne, uchází se o ni ohromná spousta studentů.“

Ačkoli se nalezení slušné brigády v Brně může jevit jako nemožné, důležitá je především dobrá taktika a trpělivost. „Hledání brigád na internetu se nakonec neukázalo jako příliš efektivní kvůli velkému počtu neseriózních nabídek. Nakonec se mi vyplatilo obcházet firmy osobně, s životopisem v ruce. Po půl roce se mi podařilo najít brigádu, ve které jsem spokojená,“ říká Nikola, a zdůrazňuje, že důležitá je především dobrá domluva se zaměstnavatelem. „Není jednoduché skloubit školu a práci, proto jsem ráda, že mi šéf vychází vstříc. Vždycky se domluvíme tak, aby to vyhovovalo oběma. Hodně pracuji i o víkendech, a měsíčně tak odpracuji šedesát až osmdesát hodin, “ říká Nikola a dodává, že bez brigády by v Brně nemohla prezenčně studovat.

Mezi studenty, kteří si na svůj život v Brně vydělávají sami, patří i studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Lucie Michálková: „Od rozvodu rodičů je moje mamka samoživitelka, takže od ní žádné peníze nevyžaduju. Proto si vydělávám sama“.

Podle personalistky Lucie Šiklové z pracovní a personální agentury Index Nosluš nespočívá problém v nedostatku brigád, ale především v časových možnostech studentů: „Obecně není problém zajistit brigádu studentovi, který je ochoten se něco naučit a zároveň má na brigádu čas. Největším problémem u studentů bývají jejich časové možnosti.“ Podle Lucie Šiklové studenti často poptávají brigádu na tři hodiny denně  pouze dva dny v týdnu či o víkendech. „Takových brigád je velmi málo. Firmy požadují v tomto ohledu jistou míru flexibility, a to jim často studenti nejsou schopni nabídnout,“ vysvětluje Šiklová.

Skloubení práce a školy ovšem znamená i méně volného času. „Práci se školou zatím zvládám, ale na kamarády a jiné aktivity mi nezbývá moc času,“ přiznává Lucie  V tom se s ní shoduje i Nikola: „Není jednoduché všechno stíhat. Proto se kolikrát pozastavím nad tím, kolik studentů dostává od rodičů několik tisíc měsíčně, a vůbec si toho neváží. My, kteří takové peníze od rodičů nedostáváme, si zkrátka musíme na všechno vydělat vlastníma rukama. “ Podle ní je každá brigáda přínosem: „Věřím, že i obyčejné call centrum je dobrá zkušenost, která se mi v budoucnu vyplatí a kterou ocení i budoucí zaměstnavatel, “ dodává. 

Klíčová slova: studenti, brigády, finance, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.