30.03.2019 20:36


Básníci z Brna společně sdíleli svou tvorbu na Dni poezie

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Jak jednou řekl básník Jan Skácel, umění i poezie je v podstatě tajemství. Poodhalit své vnitřní zákoutí a autorskou tvorbu přišli navečer 28. března do prostor Filozofické fakulty Masarykovy univerzity desítky milovníků poezie. Letos poprvé se speciálním hostem, brněnským básníkem Vítem Slívou, který má k tomuto místu speciální pouto. Nádech, výdech, nevyřčené verše poletují vzduchem. Dnes se recituje.

Na Dni poezie se představili básníci se svou autorskou tvorbou. Foto: Veronika Nováková

Brno – Rozluštit záhadu poezie, nahlédnout do svých nejhlubších myšlenek a podělit se o svou tvorbu s dalšími umělci. Básníci ze všech koutů Brna přišli ve čtvrteční podvečer na Den poezie, pořádaný v prostorách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. „Když se řekne poezie, vybaví se mi slovo pocity, protože je ve mně musí báseň vyvolat. Beru ji jako takové zrcadlo našeho světa a našich životů,“ líčí svůj vztah k básním studentka Magdaléna Čevelová, která se přišla na akci podívat.

Místnost se pomalu začíná plnit návštěvníky všech generací, které spojuje jedno. Poezie. Na jednom z křesel sedí už nachystaný usměvavý brněnský básník Vít Slíva, který bude se svou tvorbou také vystupovat.

„Je to bohulibá akce. Jsem tu potřetí, dvakrát jsem tu byl jako divák a nyní jako host. Poezii je třeba podporovat,“ nastiňuje důvody své účasti Slíva.

Brněnský básník učí děti na Biskupském gymnáziu vztahu k literatuře a poezii. „Mám spoustu studentů, kteří si našli bližší cestu k literatuře a jsem na to hrdý. Přestože jsem se tu nenarodil, vztah k Brnu mám velký, obzvlášť protože jsem tady poznal svou ženu. Navíc tu bydlím a pracuji už od osmnácti,“ doplnil své vyprávění s úsměvem na rtech.

Dopředu nahlášených básníků je momentálně šest, ale někteří z přítomných v ruce nervózně třou papíry, asi budou chtít také předstoupit. Prostor můžou využít nejen registrovaní básníci, ale i takzvaní kolemjdoucí. Tímto pojmem se označují lidé, kteří se zde v průběhu recitování rozhodnou ukázat svou tvorbu bez předchozího oznámení. 

„Vítám vás na Dni poezie. Pohodlně se usaďte, nabídněte si občerstvení a poprosím první nahlášené básníky, aby předstoupili,“ ukazuje rukou k pódiu organizátorka Silva Kořínková Presová. Každý rok připadá událost na mezinárodní den poezie, který je 21. března, letos se akce o týden posunula. „Prvotní motivací akci uspořádat byla propagace poezie. Všímáme si totiž, že v knihovně každoročně klesá počet vypůjčení básnických sbírek,“ vysvětluje okolnosti události Presová.

Letos je však účastí zaskočená. „Je dost překvapující, že poezie zase oslovuje mladé a že si nacházejí cestu pro vyjádření svých pocitů. Všímám si, že každoročně účast roste. A myslím si, že je úžasné, že se autoři nebojí vystoupit před ostatními a otevřít se,“ dodává.

Místností se rozprostřelo ticho. Jeden po druhém předstupují básníci před zvědavé publikum. Motivy básní jsou velmi různorodé. Nešťastná láska, vnitřní hloubání v myšlenkách, ale nejčastěji autoři zobrazují obyčejnosti a absurditu věcí kolem nás. Jak funguje pračka, jak se píše či nepíše diplomka, nebo jak je plankton nešťastný. Každý z recitujících má na projev zhruba pět až deset minut, ale čas je stejně jako volba repertoáru na autorovi. Představení, přednes, úklona a potlesk.

Velký úspěch sklidil básník Martin Helcman, který nedávno vydal na své náklady svou první básnickou sbírku O pálení. Nejdřív recitoval báseň Plankton, kde popisoval život tohoto mikroorganismu a jeho lapálie, poté Stařec a jezero, kde vylíčil rybářovu příhodu, a nakonec přednesl báseň Vězeňský experiment.

„Odkud čerpám inspiraci není jednoduché říct. Je to různé. Většinou se ty věci, o kterých píšu, nějak dotýkají mého života a toho, co prožívám,“ popisuje svou tvorbu Helcman, který na akci vystupoval potřetí.

Celkově předstoupilo se svými básněmi třináct básníků. Sedm z nich se rozhodlo recitovat až během večera a společnými silami vytvořili atmosféru, na které se nejen všichni bavili, ale také dokázali, že o poezii je stále zájem.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.