23.03.2016 23:34


Básně místo peněz. Brňané oslavovali den poezie

Autor: Pavlína Chalupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Světový den poezie slaví lidé každý rok 21. března. V Brně si jej tentokrát mohli připomenout na různých místech, dvěma z nich byly Kavárna Dobrovský v Joštově ulici a studentská knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V kavárně návštěvníci platili básněmi nebo poslouchali guerillové čtení, v knihovně zase mohli vidět Veršostroj a představit vlastní tvorbu.

Autor: Pavlína Chalupková

BRNO – Platit básní místo penězi mohli pondělní návštěvníci kavárny Dobrovský v Joštově ulici v Brně. Lidé v různých částech světa totiž v tento den slavili Světový den poezie. V knihovně Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zase měli zájemci možnost prezentovat vlastní tvorbu nebo se podívat na stroj, který dokáže náhodně přehrávat básně.

„Je to skvělá příležitost odkrýt svůj talent, protože dnes vlivem technologií lidé přestávají psát a tímto způsobem si to mohli vyzkoušet a ještě za odměnu dostali kávu nebo čaj,“ vyjádřil se vedoucí kavárny Lászlo Kun, podle kterého se akce vyvedla. Spokojený byl také s faktem, že letos napsalo básně mnohem více lidí než v loňském roce. 

Nadšení odcházeli také zákazníci. „O akci jsem nevěděla, ale jsem mile překvapena. Myslím, že to výborně podporuje kreativitu. Snad si také najdu čas něco napsat,“ řekla návštěvnice kavárny Monika Koróniová. 

U Dobrovského mohli lidé naslouchat i guerillovému čtení, které iniciovala zakladatelka projektu Guerilla Poetring Blanka Fišerová. Dle vlastních slov chtěla akci dát ještě hlubší rozměr. Nepředčítala lidem hromadně a svoji tvorbu prezentovat nechtěla. „Pozoruji návštevníky a vždy si k někomu přisednu, když má o to zájem. Předčítám jim z knížek českých i světových autorů, na které bychom neměli zapomínat,“ uvedla.

Den poezie poprvé na Filozofické fakultě

Den poezie slavili letos poprvé studenti v čele s knihovnicí Terezou Schwarzovou Matýsovou také na Filozofické fakultě. Jednotliví účastníci představili jednak svou vlastní tvorbu, někteří pak četli ze sbírek svých oblíbených autorů. V prostorách pro společné studium, kde se celá akce konala, byl k vidění také takzvaný Veršostroj - technologie, která po stisknutí tlačítka přehraje náhodně vygenerovanou báseň. 

Nápad uspořádat čtení ke Dni poezie na Filozofické fakultě vznikl u fakultní knihovnice Matýsové. „Už delší dobu jsme měli v úmyslu uspořádat na Filozofické fakultě autorská čtení nebo podobné projekty. Zpočátku jsme si nebyli jistí, zda najdeme autory, kteří by prezentovali své vlastní básně, a proto jsme akci zkombinovali se čtením oblíbených básníků,“ uvedla s tím, že ji potěšila hojná účast a ráda by akci za rok uspořádala znovu. 

Den poezie na Filozofické fakultě (Autor: Markéta Weinlichová)

Jednou z účastnic, která představila svou tvorbu, byla studentka filologie Marie Stará. „O akci jsem se dozvěděla z Twitteru a řekla jsem si, že je to dobrá příležitost přečíst svoje básně publiku, protože už je skládám poměrně dlouho a většinou jen do šuplíku,“ podělila se o své dojmy. Událost vnímá jako zajímavou zkušenost. 

Josef Kocourek, jeden ze tří zakladatelů Veršostroje, představil účastníkům Dne poezie, jak celá technologie funguje. „Jde o krabičku, která dokáže přehrávat básně, jež jsou v ní nahrané přes počítač. Jednou z hlavních myšlenek přístroje je náhodnost, tedy, že posluchač dopředu neví, co uslyší a musí se nechat překvapit. Našim cílem je oživit veřejný prostor,“ obeznámil všechny přítomné. Zajímavostí je, že stvořitelé Veršostroje umístí návod k výrobě přístroje na své internetové stránky, a každý si jej tak bude moci vyrobit doma. 

Lednové otevření nově vybudovaných prostor pro společné studium v suterénu knihovny Filozofické fakulty nabízí pracovníkům další možnosti realizace různých kulturních akcí. Do budoucna by tak rádi uspořádali například autorská čtení a jiné projekty. 


Autor: Pavlína Chalupková, Markéta Weinlichová

Klíčová slova: světový den poezie, zaplať básní, guerilla poetring, básně, veršostroj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.