26.03.2015 02:52

Basketbalistky Valosunu vstoupily do play off vydřeným vítězstvím

Autor: Matěj Karmazín | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vyrovnaný průběh, strhující koncovka a jednoznačné prodloužení. První čtvrtfinále Ženské basketbalové ligy mezi Valosunem Brno a Karou Trutnov rozhodně nenudilo. Oba týmy spolu celý zápas držely krok, což po čtyřiceti minutách přineslo výsledek 68:68. V pětiminutovém prodloužení už ale dominovaly domácí hráčky, které po vítězství 82:71 mohou slavit zisk prvního bodu ve čtvrtfinálové sérii.

Brno – Oba zápasy těchto týmů v letošní sezoně byly velice vyrovnané, v Brně těsně vyhrál Valosun, v Trutnově o šest bodů Kara. Brňanky vstupovaly do série jako mírné favoritky, k čemuž je předurčovalo třetí místo po základní části. Šestý Trutnov se ale v žádném případě necítil předem poražený. První utkání potvrdilo předpoklady a naznačilo, že o postupujícím do semifinále budou rozhodovat maličkosti. To po utkání věděl i trenér Valosunu Marian Svoboda. ,,Věřím, že nás vedení uklidní, holky vítězství vydřely," podotkl brněnský trenér.

Zápas slavnostním výhozem zahájil fotbalista Petr Švancara. Domácí hráčky první čtvrtinu vyhrály 18:14 a pomohla jim především dobrá obrana, která největší trutnovské hvězdě Sam Ostarellové dovolila jediný bod. Ta ožila až ve druhé čtvrtině, kdy deseti body udržela Trutnov na dostřel.Brněnská kapitánka Kateřina Sedláková v utkání proměnila deset z jedenácti trestných hodů. Foto: Matěj Karmazín I přesto Valosun zvýšil vedení na poločasových 40:34. Dobrým tahem trenéra Svobody bylo nasazení Vlkové, která zaznamenala jedenáct bodů.

Ve druhém poločase se nic nezměnilo, ani jedno družstvo si nedokázalo vytvořit rozhodující náskok. Když už hráčky Trutnova dvanáctibodovou šňůrou odskočily, Valosun se dotáhl a po třech čtvrtinách vedl 57:54. Závěrečná čtvrtá čtvrtina nabídla strhující drama. Minutu před koncem se trefila Ovsíková a Trutnov měl dvoubodový náskok. Zkušená Tereza Pecková vzápětí vyrovnala na 68:68, do konce však zbývalo ještě  padesát pět vteřin. Nejlepší střelkyně Trutnova Ostarellová neproměnila lehkou střelu a dala domácím šanci na rozhodnutí. Pecková ale trojku netrefila a střela Šípové z obroučky vyskočila, což utkání posunulo do prodloužení.

V něm byl Valosun lepší a dovedl utkání do vítězného konce. Nejprve dvakrát přesně zamířila Američanka Spragueová, na což sice odpověděla trojkou Ostarellová, ale šlo o poslední body Trutnova v zápase. Podle Mariana Svobody v závěru rozhodla lepší kondice jeho hráček. ,,Střídali jsme častěji než soupeř, což nám mohlo pomoct."

Závěr už domácí hráčky zvládly s přehledem, šest bodů získala v prodloužení kapitánka Kateřina Sedláková, která odehrála skvělý zápas. K dvaceti bodům přidala třináct doskoků a šest asistencí, čímž opanovala individuální statistiky střetnutí.

Slovenský trenér Trutnova Jozef Rešetár byl po zápase zklamaný. ,,Play off je specifické, náš výkon nebyl špatný, ale sportovní štěstí se přiklonilo k domácím," uvedl Rešetár. Jeho protějšek Marian Svoboda naopak měl důvod k úsměvu. ,,Utkání bylo vítězné, takže jej musím hodnotit pozitivně. Vstup do play off je náročný na psychiku, bylo to ohromně těžké," řekl. Série pokračuje druhým utkáním v sobotu v Trutnově, třetí se hraje v Brně v úterý jedenatřicátého března.

Valosun KP Brno - BK Kara Trutnov 82:71 po prodloužení (18:14, 22:20, 17:20, 11:14 - 14:3)

Nejvíce bodů: Sedláková 20, Spragueová 17, Šípová 17 - Ostarellová 18, Prokešová 15, Mannová 12

Brno: Vojtková, Vlková, Kopecká, Spragueová, Mrhálková, Giacintová, Šípová, Sedláková, Švrdlíková, Adamcová, Pecková. Trenér: Marian Svoboda

Trutnov: Potočková, A. Vacková, Adamsová, M. Vacková, Ovsíková, Vondráčková, Pazderová, Prokešová, Mannová, Ostarellová. Trenér: Jozef Rešetár

Rozhodčí: Holubek, Janovský. Stav série: 1:0.

Klíčová slova: basketbal, valosun, brno, trutnov, play off