31.03.2016 17:36


Bankéř pracuje primárně pro akcionáře, upozornil studenty Pořízek

Autor: Jakub Dostál | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Miroslav Pořízek přednášel před studenty Masarykovy univerzity v Brně o finanční bezpečnosti. Podle jeho slov české banky zneužívají toho, že jsou nedostatečně regulované a kontrolované. Varoval před riziky špatné orientace v množství institucí a nabídek, protože na tom podle něj dokáží vždy vydělat banky na úkor svých klientů. Pozastavil se i nad nesmyslnými poplatky, které svým zákazníkům účtují.    

Audio

    Miroslav Pořízek mluví o bankách a jejich poplatcích
         
    Autor: Jakub Dostál

Brno – Téma finanční bezpečnosti bylo včera večer náplní přednášky Miroslava Pořízka na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Byl to další z řady Bezpečnostních večerů, které pořádá studentský internetový portál o bezpečnosti Security outlines. Pořízek, který se ve světě peněz pohybuje už deset let, seznámil studenty s pestrou škálou témat spojených s penězi a riziky, které jsou s nimi spjaté.

Pořízek svoji přednášku hned v úvodu charakterizoval jako kurz sebeobrany. Podle jeho názoru je dnes fungování státu a zákonů natolik nedokonalé, že něco takového běžný člověk zkrátka potřebuje. „Funguje to tak, jako když jdete někam po desáté hodině večer ven sami,” vysvětloval zranitelnost běžného člověka ve světě bank a peněz. Vyzval tak posluchače, aby nebyli takto bezbranní a lépe se připravili.


Lidé procházejí kolem jedné z brněnských poboček České spořitelny. Foto: Jakub DostálPřipomněl také, že za účastníky finančního trhu je možné považovat i toho, kdo má běžný účet v bance. „Peněžní instituce se tváří, že tu jsou od toho, aby vám poradily a pomohly,” upozornil Pořízek. Podle něj je tak velký problém to, že tu je mnoho takovýchto nabídek, ale málo informovaných a kvalifikovaných lidí, kteří se v tom všem jsou schopní orientovat. „Když mi přinesete peníze jako bankéři, tak se o ně sice starám, ale něco na tom chci také sám vydělat,” zdůraznil. Zvláště v českém prostředí na tom podle něj výrazně vydělávají banky na úkor jejich klientů. Právě proto by měly být klíčové znalosti finančního systému. „O co méně ví klient, o to více může banka maximalizovat zisk,” řekl Pořízek. Vysvětlil, že bankéř pracuje primárně pro akcionáře banky, jehož zájmem je logicky maximalizace zisku. „Česká národní banka tyto věci nereguluje a neřídí,” doplnil dále s tím, že se vždycky každý může stoprocentně spolehnout jen sám na sebe.

Tématem byly i rozdíly oproti západním zemím Evropské unie. Pořízek prohlásil, že Češi oproti nim nejsou tak finančně gramotní, což má dokazovat vysoký podíl slabě zúročených běžných účtů v Česku. Pozastavil se také nad poplatkem za trvalou platbu přes internet. „Jediný argument pro akcionáře je, když odejdou klienti,” odpověděl na otázku jak se tomu bránit. Řešil také perspektivu investice do zlata a diamantů. „Jako alternativa se to může hodit,” připustil. Výhodou zlata je podle něj jeho trvalá hodnota, ale problém vidí v tom, že tato hodnota není dostatečně vysoká na to, aby se něco takového vyplatilo.

Vyzdvihl také užitečnost roční procentní sazby nákladů (RPSN). Je to číslo, které vyjadřuje procentuální podíl půjčených peněz, který bude vyplacen bance v rámci různých poplatků, které s tím jsou spojené. „RPSN může být třeba tisíc procent,” upozornil Pořízek. Za dobrou volbu pro každého, kdo se v bankovnictví moc neorientuje, považoval internetové bankovní kalkulačky, do kterých stačí jen zadat potřebné údaje. 

Klíčová slova: peníze, účet, banka, zlato, klient

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.