15.05.2012 08:49


Baníkovci založili občanské sdružení. Členy jsou Nohavica, Baroš či Bolf

Autor: Lukáš Morys | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Fankluby fotbalových klubů jsou v Česku běžným jevem. Příznivci Baníku Ostrava, který se řadí mezi nejpopulárnější tuzemské kluby, se zřízení organizace formálně spojující fanoušky dlouho bránili. Až kritická situace slezského oddílu podnítila jeho příznivce k založení občanského sdružení.

Ostrava Rok 2011 končil pro ostravský Baník neslavně. Prvoligové mužstvo se potácelo u dna tabulky, majitel Tomáš Petera prodal stadion Bazaly, i tak klub tížily obrovské dluhy.

Situace nenechala fanoušky klidnými. Rozhodli se založit občanské sdružení Baník Baníku. „Původně mělo jít spíše o jakousi pojistku, aby ve chvíli, kdy dojde k nejhoršímu, bylo aspoň trochu na čem stavět,“ uvedl místopředseda sdružení Jaroslav Kula. Naznačil tak, že se fanoušci klubu obávali krachu. Podobnou situaci zažili před pár lety příznivci pražských Bohemians. Ti založili Družstvo fanoušků a prakticky zachránili klub před zánikem.

Přípravy na vznik občanského sdružení nezabrzdila ani změna majitele klubu. V únoru odkoupila společnost SMK Reality Invest majoritní podíl pětadevadesáti procent akcií od Tomáše Petery, kterému ostravští fanoušci dodnes nemohou přijít na jméno.

Nově vzniklé uskupení si jako cíl vytyčilo hned několik bodů. „Hlavní silou sdružení musí být vysoký počet členů, což pomůže samotnému klubu při jednání se sponzory a regionálními politiky,“ řekl Jaroslav Kula. Podle něho se může sdružení v budoucnu finančně podílet na některých konkrétních projektech, například na rekonstrukci stadionu. „V dlouhodobém horizontu je možný i majetkový vstup do klubu,“ připustil Kula. Vedení klubu prý deklarovalo zájem o spolupráci. Je připraveno jednat o možnostech investic i o dalších možnostech angažování se v záchraně klubu.

Počet členů se zatím počítá v desítkách, lze však mezi nimi najít řadu známých jmen. Členy jsou například zpěvák a dlouholetý příznivec Baníku Jaromír Nohavica, bývalý hráč klubu René Bolf nebo reprezentační útočník Milan Baroš. Ten na činnost sdružení přispěl sto tisíc korun. Předsedou devítičlenného výboru se stal bývalý vynikající útočník Baníku Václav Daněk.

Příznivcům Baníku se vize občanského sdružení veskrze zamlouvá. Myslím si, že tento nápad je více než dobrý, ale nejsem si jistý, zdali jsou vytyčené cíle dosažitelné," poznamenal fanoušek ostravského klubu Jan Skýpala. Upozorňuje na fakt, že tváře regionálních osobností a klubových legend ještě nezaručují úspěch. „Těmto lidem patří velké uznání za aktivitu pro dobro Baníku. Nejsou však zárukou toho, že bude sdružení jednoho dne disponovat takovým kapitálem, aby mohlo majetkově vstoupit do klubu a ovlivňovat jeho chod, jak stojí ve stanovách," doplnil Jan Skýpala. I přesto podle svých slov projektu fandí a je přesvědčený, že nově vzniklé občanské sdružení může být přínosem.

Klíčová slova: Baník Ostrava, občanské sdružení, Baník Baníku, fotbal

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.