06.05.2015 18:23


Bakalářský stupeň českého vysokého školství je nastavený špatně, upozorňuje rektor Masarykovy univerzity

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Ocenění výjimečných akademiků a studentů, přednáška o klimatologii, pěvecké vystoupení a hlavně kritická řeč rektora Mikuláše Beka. Tak vypadal letošní Dies academicus Masarykovy univerzity. Rektor při něm upozornil především na špatně nastavený systém bakalářského studia. 

Brno – Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek se ve svém projevu při příležitosti události Dies academicus konané 6. května zaměřil především na současný stav českého vysokého školství a jeho budoucí vývoj.  

Vysoké školství podle rektora dostatečně nezvládá svoji společenskou roli. „Základním společenským posláním demokratického vzdělávacího systému je totiž být nástrojem a prostředkem sociální mobility, emancipace a otevírání nových příležitostí k úspěšnému životu. V tomto ohledu náš systém stále selhává,“ upozornil Bek. Problém podle něj představuje už bakalářský stupeň studia. „Jádro problému neleží na konci univerzitního vzdělávacího procesu, nýbrž na jeho počátku. V bakalářském stupni, který bohužel ve většině případů nevznikl v našich programech na zelené louce s využitím promyšlené úvahy, ale pouhým oseknutím prvních tří let původního dlouhého elitního a selektivního pětiletého studia,“ uvedl rektor.Rektor Mikuláš Bek při projevu. Foto: Hana Jandová

Bek vybídl k diskusi o základním stupni vysokoškolského vzdělávání, který je podle něj nastavený špatně. Chybí zohlednění vývoje vysokého školství i společnosti za posledních pětadvacet let demokracie. „Nevzali jsme dostatečně v úvahu ani různorodost přicházející studentské populace z hlediska předchozího vzdělávání a kompetencí, ani proměny motivací a profesních preferencí,“ upozornil rektor.

Podle Beka je také třeba vypořádat se s dědictvím socialistického školství, které nastavilo striktní členění vysokoškolského studia na jednotlivé obory. Masarykova univerzita se snažila zapouzdření do jednotlivých oborů vzdorovat, nicméně se jí to úplně nepovedlo. Řešením současné situace je podle rektora Masarykovy univerzity částečné navrácení prvků obecného studia, podobně jako tomu bylo v minulosti na artistických fakultách.

Na rektorovu promluvu navázal předseda Akademického senátu Michal Bulant. Ten upozornil na problém financování vysokých škol i na velmi vysoký počet přijímaných studentů. „Enormní nárůst počtu studentů motivovaný financováním na hlavu zapříčinil to, že počet studentů na učitele na českých vysokých školách patří k nejvyšším na světě,“ uvedl Bulant. To podle něj mnohdy nepříznivě ovlivňuje kvalitu studia.  Bulant mimo jiné apeloval i na zlepšení spolupráce Masarykovy univerzity se středními školami.

Součástí ceremoniálu bylo předání Cen rektora Masarykovy univerzity. Deset druhů ocenění získalo celkem osmnáct akademiků či studentů a dvě výzkumné skupiny.  

Klíčová slova: Masarykova univerzita, Dies academicus, rektor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.