29.04.2014 12:53


Au-pair nebo dobrovolník - možností, co s prázdninami je spousta

Autor: Alžběta Nečasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Semestr pomalu končí, pár zkoušek a moře volného času, který se ale dá využít i smysluplně. Pracovat v zahraničí za peníze nebo jako dobrovolník je možnost, kterou si rok od roku vybírá čím dál víc studentů. Možností jak vycestovat je spousta.

Podívat se do ciziny a vydělat si nějaké peníze. To je možnost, která rok od roku láká čím dál víc studentů. Problémem této varianty prázdnin je fakt, že místa se plní hodně rychle, a to už v zimních měsících. "Největší poptávku jsme evidovali v měsících únoru a březnu, kdy jsme otevřeli registraci pro letní programy v Evropě a zájemci měli možnost vybírat ze široké nabídky programů a zemí. Studentům proto doporučujeme, aby s hledáním letního pracovního pobytu pro příště neotáleli a sledovali naše webové stránky již od zimy," říká Petra Nováková ze Student Agency. V současné chvíli mají šanci ještě ti, kteří se zajímají o práci ve Francii nebo v Itálii. A že je zájem i o vzdálenější destinace potvrzuje i Nováková. "V poslední době se na výslunní objevují pracovní a Au pair pobyty v severských zemích jako je Norsko nebo Island či jazykové kurzy na středomořské Maltě. Velký zájem zaznamenáváme i o studijně-pracovní pobyty na druhé straně zeměkoule na Novém Zélandu a v Austrálii," říká.

Cestování a poznávání jiných zvyků a tradic - i to vše lze stihnout během prázdnin. Foto: Alžběta Nečasová

Alternativou, kterou ročně využívá až 1500 lidí, jsou prázdninové aktivity Hnutí Brontosaurus - Prázdniny s Brontosaurem. "Také přes rok pořádáme různé víkendové a jednorázové akce, ale léto hraje prim," říká Petr Gal z Hnutí Brontosaurus. A je to vidět. Dobrovolníci budou letos vysláni na třicet různých akcí a to nejen V Česku a na Slovensku, ale i Indii či Rumunsku. Výběr je veliký a možnost přihlásit se stále trvá.

Dobrovolníkem Evropské dobrovolnické služby se mohl na dva měsíce stát opravdu každý, pokud mu bylo méně jak třicet let. Svou zkušenost s ním má Klára Sedláčková, která strávila jedno léto v Irsku, kde pomáhala ve volnočasovém centru pro děti. "Je to skvělá zkušenost. Dobrovolnictví hlavně člověka vezme daleko od každodenních hloupostí v jeho životě. Určitě to každému doporučuji. Nemohu říci, že by to byl ztracený čas, ba naopak," říká Sedláčková. Projekty Evropské dobrovolnické služby, které byly součástí projektu Evropské unie "Mládež v akci", bohužel s koncem minulého roku skončily. Od začátku tohoto roku však funguje projekt nový, a to Erasmus +.

Klíčová slova: prázdniny, au-pair, dobrovolnictví, EVS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.